Wzrosły stawki oferowane firmom, w ostatnich tygodniach Polacy mogą przebierać w atrakcyjnych ofertach depozytowych. Banki w swoich sprawozdaniach rocznych chcą bowiem wykazać się jak największą ilością depozytów i poprawić wielkość aktywów. Ożywił się rynek depozytów dla firm, stawki wzrosły, choć nie ma mowy o powrocie do sytuacji sprzed roku.

Reklama

– W porównaniu do końcówki 2008 roku, kiedy stawki przewyższały poziom WIBOR-u o ponad 300 pkt baz., można powiedzieć, że jest spokojniej. Ale nie da się ukryć, że stawki poszły do góry, na razie są wyżej od WIBOR-u o ok. 70–80 pkt baz. – mówi nasz rozmówca w jednym z banków.

Jednym z najbardziej aktywnych jest PKO BP, a także mniejsze banki: Millennium, Kredyt Bank, Deutsche Bank PBC. Aktywności banków sprzyjają także rosnące depozyty firm – w ciągu ostatnich trzech miesięcy łączny przyrost wyniósł 12 mld zł. Portfel kredytów stoi od wielu miesięcy w miejscu. Korzystniej – z punktu widzenia klienta – jest także na rynku detalicznym.

– PKO BP zachęca do oszczędzania m.in. wizją wygrania samochodu. Nie odpuszcza też Polbank – mówi Halina Kochalska z Gold Finance.

>>> Więcej na forsal.pl

p