Od 2 grudnia na stronie internetowej PKP oraz stronie www.rozklad.pkp.pl, pojawi się nowy rozkład jazdy pociągów 2009/2010, który wchodzi w życie 13 grudnia. Jak poinformowało PKP, będzie on obejmował wszystkich przewoźników

>>>Parowozy z polskich torów nie znikną

PKP odpowie w ten sposób na liczne pytania dotyczące nowego rozkładu. Od początku grudnia, będzie również możliwość wcześniejszego nabycia biletu na pociągi spółki PKP Intercity, kursujące po 13 grudnia 2009. Wszelkie informacje o rozkładzie jazdy pociągów na innych stronach, również stronach zagranicznych kolei, są niepełne i mogą wprowadzać w błąd.

Na dwa miesiące przed zmianą rozkładu jazdy koleją, na mocy wzajemnych porozumień kolei europejskich, przekazywany jest do europejskiej bazy danych rozkładów jazdy pociągów MERITS, projekt rozkładu jazdy warstwy konstrukcyjnej, planowany do wdrożenia w końcu drugiego tygodnia grudnia danego roku.

>>>W pociągu będzie internet

Część z kolei europejskich, wskazuje te informacje jako nowy rozkład jazdy pociągów dla poszczególnych krajów, pomimo że nie zawiera on kompletnych danych do planowania podróży koleją. Udostępnianie informacji bez ostatecznego ich potwierdzenia (w niektórych przypadkach jeszcze nie są podjęte ostateczne decyzje co do uruchomienia pociągu ujętego w planie rozkładu) może wprowadzać podróżnych w błąd.