Nie będzie na razie odszkodowań dla pasażerów za opóźnienia pociągów - zdecydował we wtorek rząd. Odszkodowania gwarantuje unijne prawo, ale rada ministrów zadecydowała, że czasowo zwolni przewoźników pasażerskich z obowiązku ich wypłacania.

Reklama

Unijne rozporządzenie nr 1371 z 2007 r. wejdzie w Polsce w życie 4 grudnia. Gwarantuje ono m.in., że jeżeli pociąg się spóźni więcej niż o godzinę, to przewoźnik ma obowiązek wypłacić pasażerowi odszkodowanie.

>>>Sprawdź, czy złapiesz. Oto nowy rozkład PKP

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, rozporządzenie przewiduje, że państwo członkowskie może zwolnić z jego respektowania przewoźników miejskich, podmiejskich i regionalnych. Może też czasowo zwolnić z przepisów rozporządzenia krajowe kolejowe połączenia pasażerskie oraz połączenia ze stacjami poza terytorium UE. "Polska podjęła decyzję o skorzystaniu z możliwości stosowania tych zwolnień" - poinformował CIR.

Podał, że w całym kraju prowadzone są liczne prace modernizacyjne linii kolejowych, powodujące ograniczenia prędkości i wydłużenie czasu przejazdu. Z tego powodu pociągi się spóźniają, nawet bardziej niż o godzinę. "Obowiązek wypłaty odszkodowania z tego powodu zmusi spółki do ponoszenia ogromnych kosztów" - poinformował CIR.

Na szczęście jeden z największych polskich przewoźników, Intercity, ani myśli słuchać się rządu. FIrma wprowadziła system zniżek za opóźnienia pociągów. Jeśli skład spóźni się o godzinę dostaniemy 25 procentową zniżkę na dowolny bilet spółki, a po dwóch godzinach zniżka wzrośnie do 50 procent. "Nie wycofamy się z tej zniżki nawet po decyzji rządu" - mówi dziennikowi.pl Paweł Ney, rzecznik PKP Intercity.

>>>Polskie TGV ruszy w przyszłym roku

Jak będzie działać zniżka? W pociągu lub na stacji, pasażer otrzyma poświadczony przez pracownika PKP Intercity druk, który w przeciągu 2 miesięcy będzie mógł złożyć w jednym z Centrów Obsługi Klienta lub przesłać za pośrednictwem poczty na jeden z podanych adresów. W ciągu 30 dniu wniosek zostanie rozpatrzony i na adres pasażera przesłany zostanie bon. Taki bon będzie można zrealizować we wszystkich pociągach PKP Intercity w ciągu 12 miesięcy od jego wystawienia