Jak podano we wtorkowej informacji prasowej BIK, w 2021 r. Polacy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe na rekordową wartość 88,7 mld zł. Według prognoz BIK w 2022 r. wartość akcji kredytowej wyniesie 80 mld zł, czyli prawie 10 proc. mniej w porównaniu do 2021 r., ale nadal będzie więcej niż w czasie hossy w 2008 r.

Reklama

W informacji dodano, że w styczniu br. o ok. 25 proc. spadła liczba wniosków o kredyt hipoteczny w porównaniu do stycznia 2021 r. Natomiast w porównaniu z rekordowym marcem 2021 r. spadek wynosi ponad 50 proc. Spada też zdolność kredytowa.

Od ostatnich czterech miesięcy zdolność kredytowa statystycznego Kowalskiego spadła o 30 proc., w najbliższym czasie ten spadek może się pogłębić nawet do poziomu – 45 proc. w stosunku do choćby sytuacji sprzed roku – podało BIK.

Zdolność kredytowa

Jak wyjaśniono, zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu w określonych w umowie terminach. Oceny tej dokonują banki, by upewnić się, czy klienta stać na zaciągnięcie wieloletniego kredytu, i sprawdzić, czy rata kredytu nie będzie zbyt wysoka w stosunku zarobków kredytobiorcy.

„Gdy wzrost dochodów netto gospodarstw domowych będzie niewielki lub w przypadku spadku dochodów netto, zdolność kredytowa Polaków może w najbliższym czasie być w trendzie spadkowym” – powiedział cytowany w informacji prasowej główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.