Dworczyk w TVP 1 komentował przyjęte w piątek przez Sejm zmiany w prawie podwyższające wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Zmiany te przewidują, że wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województwa będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Posłowie zdecydowali, że wynagrodzenie przysługuje również pierwszej damie.

Reklama

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypominał, że projekt ustawy wyszedł z sejmowej komisji regulaminowej, która przyjęła go jednogłośnie. Jego zdaniem nowe przepisy tworzą transparentny system, gdzie "trójpodział władzy jest traktowany w ten sam sposób, jeśli chodzi o wynagrodzenia".

Przyznał, że ustawa wiąże się z szeregiem podwyżek, ale - jak wskazał - jednocześnie porządkuje sferę wynagrodzeń i zbliża do siebie rozwiązania dotyczące władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej.

Ustawa wprowadzającą podwyżki trafiła do Senatu, który najprawdopodobniej zajmie się nią na kontynuowanym w poniedziałek i we wtorek posiedzeniu.