Rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka powiedziała w piątek PAP, że zatrzymani to członkowie zarządu jednego z towarzystw inwestycyjnych, którym prokuratura zarzuca wyrządzenie spółce GetBack szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, szacowanej obecnie, na co najmniej 160 mln zł.

Reklama

Zaznaczyła, że zarzucane im przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu zagrożone są karą od roku do 10 lat więzienia.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego powiedział w piątek PAP, że zatrzymań dokonali na zlecenia prokuratury agenci warszawskiej delegatury Biura.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zatrzymano byłego prezesa Altus TFI i głównego akcjonariusza funduszu, a obecnie szefa rady nadzorczej Piotra O. oraz byłego wiceprezesa Altus TFI Jakuba R., a obecnie wiceprezesa TFI należącego do Altusa, czyli Rockbridge. Działanie na szkodę GetBack miało polegać na sprzedaży GetBackowi akcji innej firmy za ponad 200 mln zł, choć z wykonanej później wyceny okazało się, że akcje warte są jedynie 28 mln zł. Ponadto GetBack spłaciło dług tej firmy na 80 mln zł.

Z naszych ustaleń wynika, że obecnie są przesłuchiwani i prokurator postawi im zarzuty oraz zdecyduje czy zwrócić się do sądu o tymczasowy 3-miesięczny areszt.