Zlikwidujmy bankowy tytuł egzekucyjny - postuluje Prawo i Sprawiedliwość. Jak wyjaśnia szef klubu Mariusz Błaszczak, chodzi o to, by bank, który udzielił kredytu, nie mógł zlicytować niepłacącego w terminie dłużnika.

Reklama

Polityk przekonuje, że w całym cywilizowanym świecie jest tak, że sprawa jest kierowana do sądu, który ocenia przyczyny zaległości oraz czy jest szansa na jego spłacenie.
W Polsce został relikt PRL-u w postaci bankowego tytułu egzekucyjnego, który powoduje, że bank może zrujnować każdego człowieka, bez wyroku sądu - przekonuje polityk PiS.


Mariusz Błaszczak przypomniał, że w kwietniu ubiegłego roku PiS złożyło projekt ustawy likwidującej bankowy tytuł egzekucyjny. Pierwsze czytanie odbyło się w czerwcu. Polityk dodał, że projekt utknął w sejmowej komisji finansów. Polaków. Przewodniczący zamierza więc poprosić marszałek Sejmu Ewę Kopacz, by zmoblizowała szefa komisji finansów do pracy nad projektem Prawa i Sprawiedliwości. Mariusz Błaszczak powiedział, że problem ze spłacaniem w terminie kredytów ma przeszło 2 miliony osób.