Indeksy największych tracą najmocniej. Paryski CAC40 po godzinie 9.00 był już ponad 1,5 procent na minusie, londyński FTSE100 podobnie. Niemiecki DAX stracił ponad 1,6 procent. Najmocniej traci rosyjski indeks RTS - ponad 3 procent. Ocenia się, że właśnie inwestorzy z Rosji są największymi depozytariuszami w bankach cypryjskich, oferujących im dużą anonimowość. Cypr jest też popularnym miejscem dla polskich spółek, unikających płacenia podatków w kraju dzięki tak zwanej optymalizacji podatkowej.

Reklama

Według nieoficjalnych informacji, jeszcze dziś ze strony Cypru ma się pojawić nowa propozycja opodatkowania jednorazową daniną oszczędności zgromadzonych w cypryjskich bankach. Dla depozytów do 100 tysięcy euro miałoby to być 3 procent, powyżej 100 tysięcy - 10 procent, a powyżej 500 tysięcy - 15 procent. Jest bardzo prawdopodobne, że jeszcze dziś odbędzie się telekonferencja ministrów finansów krajów strefy euro, którzy przedyskutują najnowszą cypryjską ofertę.

Wcześniejsza propozycja Międzynarodowego Funduszu Walutowego i eurogrupy to opodatkowanie depozytów bankowych w wysokości 6,75 procent do 100 tysiecy euro i 9,9 procent - powyżej tej sumy. To jeden z warunków otrzymania przez Cypr pomocy w wysokości 10 miliardów euro.

Cypryjski parlament miał zająć się tą sprawą wczoraj, ale z powodu społecznych kontrowersji, głosowanie w sprawie pakietu ratunkowego przesunięto na późniejszy termin.