W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków w KRUK wzrosło z kolei o 0,9 mld zł do poziomu 7,1 mld zł, a liczba osób zadłużonych o prawie 200 tys. do ok. 1,3 mln. Liczba spraw obsługiwanych przez KRUK wzrosła z 1,18 mln w listopadzie 2009 roku do 1,37 mln w listopadzie br.

Reklama

"Z badań rynkowych wynika, że w najbliższym czasie liczba długów przekazywanych do firm windykacyjnych będzie rosła. Ta +bańka+ w sektorze bankowym - wolumen kredytów udzielanych gospodarstwom domowych - (...) cały czas się powiększa. Cały czas coraz więcej osób popada w tarapaty" - podkreślił Krupa na konferencji.

Dodał, że z 0,9 mld zł zadłużenia obsługiwanego przez jego firmę większość stanowią niespłacone kredyty. "Czyli sektor bankowy, sektor finansowy. Około 8 - 10 proc. to jest sektor telekomunikacyjny i telewizja. Dużo rzadziej prąd, gaz" - podkreślił. Dodał, że średnia kwota zadłużenia to ok. 4,5 - 6 tys. zł.

Jak tłumaczył, w ostatnim czasie obserwowana jest także zmiana profilu dłużników. Jeszcze kilka lat temu stosunkowo często wśród nich zdarzały się osoby, dla których niespłacane zobowiązań było sposobem na życie. Zaciągały one kredyty ze świadomością, że nie spłacą ani jednej złotówki. Teraz tacy nierzetelni dłużnicy to rzadkość, a większość osób chce regulować swoje zaległości, źle się z nimi czuje, tylko po prostu nie ma pieniędzy.

Wśród osób zadłużonych przeważają mężczyźni - stanowią 59 proc. ogółu dłużników obsługiwanych przez KRUK. Wśród osób, które spłacają dług na podstawie porozumienia ratalnego, również przeważają mężczyźni, ale kobiety chętniej decydują się na spłatę zaległości w tej formie.

Krupa przypomniał też, że 17 listopada, po raz drugi obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień bez Długów, który ma być okazją do zastanowienia się nad stanem swoich zobowiązań oraz kontaktu z wierzycielem lub windykatorem, oddawania nawet najmniejszych pożyczonych kwot, nie kupowania "na zeszyt" i nie zadłużania się ponad miarę. Jest częścią rozpoczętej w wrześniu 2009 roku akcji edukacyjnej "Nasze Długi". Za pośrednictwem uruchomionej w ramach akcji strony www.naszedlugi.pl przez cały roku można uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu zadłużenia, a także skorzystać z porad dotyczących możliwości spłaty długu i negocjacji z wierzycielem. Kampanię prowadzi KRUK pod patronatem Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i BCC. Patronat medialny objęli Bankier.pl, eCommerce.edu.pl oraz Inwestycje.pl.