W II połowie roku na stacjach pojawi się nowe paliwo – E85. Benzyna zawierająca 85 proc. etanolu ma być o kilkanaście procent tańsza od benzyny Pb95. Produkcją tego biopaliwa na bazie alkoholu zajmie się Zbigniew Komorowski, jeden z najbogatszych Polaków, właściciel m.in. Bakomy, były prominentny członek Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Reklama

Jak się dowiedział Dziennik Gazeta Prawna, za kilka miesięcy Bioagra, największy wytwórca bioetanolu w Polsce, której większościowym udziałowcem jest właśnie Zbigniew Komorowski, rozpocznie „komponowanie” biopaliwa w swojej fabryce etanolu w Goświnowicach w woj. opolskim.

Instalacja pozwoli produkować 150 tys. m sześc. tego paliwa rocznie. Eksperci z uwagą przyglądają się planom Zbigniewa Komorowskiego i dziwią się, bowiem rynek, na który chce wejść, w Polsce praktycznie nie istnieje.

"Nie ma stacji paliw, która oferowałaby dziś ten produkt. Brakuje również samochodów przystosowanych do spalania takiego paliwa" - mówi Piotr Zalewski, przedstawiciel jednej z największych szwedzkich firm działających na rynku instalacji E85.

To właśnie w Szwecji benzyna z etanolem bije rekordy popularności. E85 podbija także Francję i Niemcy. 65 gr na litrze może być tańsze od benzyny nowe paliwo E85