Przed rokiem za średnie zarobki w Warszawie i Krakowie można było kupić nawet mniej niż 0,4 mkw. Dzisiaj jest to ok. 0,5 mkw. Podobnie w Poznaniu i Wrocławiu. W Gdańsku za średnie zarobki można mieć 0,7 mkw. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Katowic. Średnie płace są tam najwyższe w Polsce (4478 zł), za to ceny mieszkań i innych nieruchomości są najniższe spośród wszystkich dużych miast.

Reklama

Zdaniem ekspertów wynika to z faktu, że cały Górny Śląsk nie jest postrzegany jako dobre miejsce do zamieszkania. Jest to rejon przemysłowy, w którym są szkody górnicze. Wiele osób nawet jeśli tam pracuje, woli mieszkać gdzie indziej. To decyduje o tym, że ceny nieruchomości w Katowicach są relatywnie niskie.

Biorąc pod uwagę naszą siłę nabywczą, w porównaniu z innymi krajami nieruchomości w Polsce są stosunkowo drogie. Z danych Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego wynika, że w Europie Zachodniej za przeciętną płacę można kupić od 1,5 do 3,5 mkw. "W Niemczech i we Francji miesięczna pensja wystarcza na około 2 mkw. mieszkania" - mówi prof. Witold Werner z Instytutu Rozwoju Miast.

Więcej informacji: Za statystyczną pensję można kupić pół metra kwadratowego mieszkania

p