We wtorek, Rada Ministrów zatwierdziła rozporządzenie, zgodnie z którym 14. emerytura zostanie wypłacona we wrześniu 2024 roku.

Co z 14 emeryturą?

Kwota świadczenia wyniesie 1780,96 zł, co odpowiada najniższej emeryturze.

Reklama

Reakcja Morawieckiego

Z niedowierzaniem odbieram komunikaty medialne i treści rozporządzenia Pańskiego rządu, które wskazują na to, że zdecydował Pan o obniżeniu 14. emerytury o 870 zł - napisał Morawiecki. To decyzja całkowicie niezrozumiała i niedopuszczalna w obliczu obecnej sytuacji emerytów - dodał.

Konsekwencje

Morawiecki uważa, że decyzja premiera "spotęguje trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb, które wielu z nich odczuwa już dziś w związku z wprowadzoną niedawno podwyżką VAT na żywność oraz planowanymi od lipca wysokimi podwyżkami energii".

Uderzenie w najsłabszych i najbiedniejszych to nie tylko złamanie zasad uczciwości politycznej, ale zasad zwykłej ludzkiej przyzwoitości - dodał Morawiecki.

Reklama

Według rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 14. emeryturę w pełnej wysokości, czyli 1780,96 zł brutto, otrzymają osoby, które pobierają emeryturę w wysokości do 2900 zł brutto.

Złotówka za złotówkę

Powyżej tej kwoty działać będzie zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto.