Cena za obniżony wiek emerytalny? Emerytura będzie świadczeniem minimalnym lub niższym

| Aktualizacja:

Za 40 lat dwie trzecie wszystkich emerytur będą stanowiły świadczenia minimalne lub niższe. To cena, jaką zapłacimy za obniżony wiek emerytalny i niepodnoszenie wydatków na świadczenia – ostrzega Instytut Badań Strukturalnych.

wróć do artykułu
  • ~samma
    (2019-07-24 22:15)
    Jak najbardziej można. Lepiej coś oszczędzić w PPK niż nigdzie nic. A ludzie właśnie tak robią.Wcale nie oszczędzają a potem jest problem że emerytura niska.
  • ~wiktorek
    (2019-05-31 10:06)
    No niestety, coś za coś, ludzie chcieli niższego wieku emerytalnego to muszą za to zapłacić ale jest szansa że nie będzie tak źle dzięki PPK, na tym można sobie trochę naskładać do emerytury
  • ~Bożenka
    (2019-05-30 21:07)
    PPk jak najbardziej pomogą,tylko trzeba po prostu oszczędzać .Z niczego nie ma nic. Zeby coś mieć należy odkładać. A tu mamy jeszcze dodatkowo 1,5% od pracodawcy co miesiąc i od państwa raz na rok.
  • ~gfds
    (2019-05-21 19:32)
    Dwie trzecie? To oznacza, ze owczesne rzady beda MUSIALY zapewnic mozliwosc przezycia tak duzej grupie obywateli. Inaczej beda rozruchy i to na duza skale. .
  • ~J. Kapiszon
    (2019-05-20 20:15)
    PiS gwarantem Biedy w Polsce!
  • ~PO do 100
    (2019-05-20 14:33)
    Jak komuś mało to niech pracuje POmyleniec nawet do 100 lat.
  • ~kasia
    (2019-05-19 09:11)
    Niestety to że emerytura będzie niższa było do przewidzenia ale z drugiej strony może PPK trochę nadrobią tą stratę. Wiem że to się okaże dopiero po jakimś czasie ale z drugiej strony głupio tak w nic nie wierzyć
  • ~PiS=POLEXIT
    (2019-05-18 22:54)
    Wszystko się zgadza - tyle że pisowska banda zapomniała uprzedzić o tym swoich wyborców. Ważne aby zyskać poparcie dzisiaj - a po nas choćby potop...
  • ~System
    (2019-05-17 21:53)
    Każdy powinien mieć własne konto w ZUS, płacić za siebie i z tego konta mieć wypłacane. Jeśliby nie starczało to samodzielne oszczędności.
  • ~[ ╲╱]♏[├─┤]
    (2019-05-17 15:35)
    Wystarczy podnieść medianę zarobków oraz poprawić jakość służby zdrowia i Polacy będą dłużej pracować a także emerytury będą wyższe (wyższa pensa = wyższa składka) - czy państwo eksperci pomyśleli o takim rozwiązaniu problemu?
  • ~J. Kaszanka
    (2019-05-17 14:46)
    PiS to dziadostwo!
  • ~Milka
    (2019-05-16 22:53)
    Ale teraz będziemy mieli do dyspozycji PPK .I będziemy mogli dodatkowo oszczędzać na emeryturę. Dodatkowy pieniądz do emerytury sie zawsze przyda. Tymbardziej że te z ZUS będa niższe.
  • ~pamiętający
    (2019-05-16 22:04)
    dla niepamiętających . za komuny wiek emerytalny mężczyzn to ; 65l i 25 l pracy lub 60l i 35l pracy , była też wcześniejsza - 55l ale niższa o 8% do czasu osiągnięcia 65l . dla kobiet wszystko było odpowiednio o 5l mniej .
  • ~K. Ryzys
    (2019-05-16 19:59)
    PiS gwarantem BIEDY w Polsce! Będą drukować banknoty bez pokrycia!
  • ~klasyk
    (2019-05-16 16:05)
    wystarczy nie kraść
  • ~jarek
    (2019-05-15 21:28)
    Nie ma "obniżonego wieku" emerytury, tylko powrót do poprzedniej NORMALNOŚCI! Jeśli się UKRADŁO NADWYŻKI i rozdała je PATOLOGII - 500+, to żaden system tego nie wytrzyma! Mundurki 40-to letnie na emeryturach to jest SKANDAL, podobnie jak KRUS!
  • ~system Bismarcka
    (2019-05-15 20:06)
    czyli "umowa pokoleniowa" (stare pokolenie sępi młodsze) to w gruncie rzeczy trochę lepsza piramida finansowa, która wali się, jeśli jest inflacja lub za mało przyrostu. Dlatego trzeba tak żyć, żeby nie potrzebować emerytury, inaczej na starość talonik na zupkę wodziankę... Swoją drogą, jeżeli do tego wszystkiego dołączy się robotyzacja, to będzie kęsim kęsim.
  • ~S. Chleb
    (2019-05-15 19:56)
    PiS gwarantem Biedy w Polsce!
  • ~ech
    (2019-05-15 19:31)
    Nie, nie, to nie jest cena za obniżony wiek emerytalny, bo on faktycznie jest i tak WYŻSZY NIŻ BYŁ za PRL-u. To jest cena wyjścia z czasów tej niedobrej "komuny", kiedy to ludzie pracy, po pierwsze mieli w Polsce pracę, po drugie, emerytury były realnie WYŻSZE, bo takie były przeliczniki.
  • ~romek
    (2019-05-15 18:50)
    od 23 lat systematycznie płace składki w pełnym wymiarze, dostałem wyliczenie że jak osiągnę wiek emerytalny i do tego czasu będe nadal systematycznie płacił składki to dostanę 560 zł emerytury. dodam że jestem rocznik 76