Niemiec pracuje o 5 lat dłużej niż Polak, ale wyrabia o 9 tys. godzin mniej. Czy Polacy muszą więcej pracować?

| Aktualizacja:

Po przegłosowaniu przez Sejm przywrócenia starego wieku emerytalnego przez media po raz kolejny przetoczyła się dyskusja o tym, że Polacy muszą więcej pracować. Ale czy faktycznie musimy? A jeśli tak, to o ile?

wróć do artykułu
  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki
    (2017-01-20 09:20)
    I co się dziwita, to są ludzie rasy Panów i PO-lactwo ma robić 1 za dziesięciu. Ale Polacy w ostatnich wyborach zdecydowali, że teraz bedzie inaczej, PO-lactwo zostało odsunięte od polskiego koryta, za chwile będziemy PO-lactwo rozliczać za machlojki na szkodę Polaków.
  • ~Pracuś
    (2017-01-20 09:44)
    Wreszcie właściwa ocena sytuacji, a nie mydlenie oczu Polakom o lepszych emeryturach przy pracy do śmierci. Z autopsji - praca dla 50+ zgodna z wykształceniem i doświadczeniem , to zupełna fikcja i pobożne życzenie. Głęboka depresja , to rzeczywistość. Nie każdy potrafi żebrać w MOPS-ach o jałmużnę za lata pracy. Do ZUS nawet nie ma po co iść.
  • ~d.marynia
    (2017-01-20 10:12)
    Czyli pracuja dluzej ale krocej!!!!! 9000/8godz/4dni/4tyg/12mc=5,86 roku. Wychodzi na to ze jednak pracuja rok krocej. A na nich pracuje cal fala imigrantow ktorych traktuja jak niewolnikow
  • ~z poważaniem
    (2017-01-20 10:15)
    Niemiec to wie za co pracuje. Ma normalne bezpieczne warunki pracy. Nie ma przygłupich przełożonych spłacających kredyt których rola składa się do poganiania innych. Niemiec pracuje o połowę lżej niz polacy. Dlatego wolałbym pracować 5 lat dłużej w niemczech niż w polsce.
  • ~voss
    (2017-01-20 10:23)
    co za idiotyczny artykuł, w skali emerytur liczy się tylko - jak długo odprowadzamy składki na przyszłą emeryturę - jak wysoka jet to składka w stosunku do zarobku - jak długo, statystycznie, będziemy żyć na tej emeryturze i z tego wychodzi nam emerytura wszystko inne to ględzenie wkoło problemu łącznie z liczeniem godzin. jak to kiedyś śpiewano " nie będę liczył godzin i lat ... ! :-)
  • ~bandity
    (2017-01-20 10:58)
    polaka bili,bija i bic bedom ,zawsze, po łbie,psy,zdrajcy ojczyzny kit wciskac, kto mi zus uzupełni.pracowałem za PEŁO I PSL ,1,96 PL DO ZUS SZŁO ZA MSC PRACY.bez urlopu.l-4 płatne, teraz yesss13 pl
  • ~Bingo
    (2017-01-20 11:05)
    Niemcy pracuja krocej bo pracuja bardziej efektywnie. Ich organizacja pracy jest wysoka. Podobnie jest w Holandii tez krocej. Porownywanie czystych godzin jest dobre dla przedstawicieli dojnej zmiany i dla sekty smolenskiej czyli dla ludzi z malutkim rozumkiem.
  • ~SYLVEK
    (2017-01-20 11:17)
    Do sceptykow - statystycznie Niemcy zyja o wiele dluzej jak Polacy i to jest ich sprawa.Durna rozprawka .
  • ~Grabie
    (2017-01-20 11:29)
    Niemiec pracuje a Polak udaje ze prazuje!! Tu jest ten problem
  • ~Łukasz
    (2017-01-20 12:22)
    Mimo że w pracy jestem 8 godzin Niemiec pisze mi 7,15 bo 45 minut przy miałem. W Polsce się z tym nie spotkałem. A teraz przeliczyć to na lata pracy i znajdziemy ponad 9 tysięcy godzin :)
  • ~ferdkiepski
    (2017-01-20 12:40)
    A ja zadam pytanie: kto i dla kogo stworzył repartycyjny system emerytalny ? Otóż stworzył go Bismarck bynajmniej nie dla niemieckich robotników czy "bauerów", ale dla swoich ...URZĘDNIKÓW ! Czyli od samego początku beneficjentem systemu emerytalnego miała być "przodująca klasa panująca" czyli BIUROKRACJA ! Autor słusznie zauważa, że w Polsce jedynie SEKTOR PUBLICZNY ma gwarantowane emerytury - dodajmy - gwarantowane ze składek czyli z podatków całej pozostałej rzeszy ludzi pracujących w gospodarce wytwarzającej realny dochód narodowy. Sektor publiczny bowiem co do zasady jest utrzymywany z podatków więc i "składki" emerytalne pracowników z sektora publicznego pochodzą z podatków, ale nie od nich tylko od pracowników z realnej gospodarki. Tym samym większość wytwarzająca dochód narodowy w Polsce jest PODWÓJNIE OPODATKOWANA i utrzymuje pasożytów zatrudnionych w budżetówce.
  • ~zenek
    (2017-01-20 12:48)
    w holandii standardem jest 4 dniowy tydzien pracy. Prosze mi pokazac firmy w ktorych ten standsdard panuje. Ja nie znam ani jednej
  • ~zenek
    (2017-01-20 12:53)
    jezeli ktos twierdzi ze kobieta po 55 r.z. wypada z rynku pracy bez wzgledu na kwalifikacje to jest idiota!
  • ~nl
    (2017-01-20 14:29)
    zanim się napusze taki artykuł może warto sprawdzić, pół miliona pracujących emetytów a młodych rąk do pracy barakuje ale za 1200zł a jeśli chodzi o górników to wyjątkowo szkodliwa kasta bo tyle ile się dopłaciło do kopalń to czysty bandytyzm
  • ~Giebels DER,, DZiennik
    (2017-01-20 14:37)
    MAMO JA GŁÓPI KUP MI TRAMWAJ
  • ~Emeryt do eutanazji
    (2017-01-20 15:01)
    Przywrócenie wieku emerytalnego w istocie działa tylko na rzecz pracodawców. Mogą się pozbyć pracowników po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego, gdy tylko będą mieli w tym interes. W administracji i służbach publicznych każda nowa" władza będzie mogła swobodnie sczyścić doświadczoną kadrę poprzedników tworząc miejsca dla swoich "Misiewiczów".
  • ~gostom
    (2017-01-21 09:04)
    Jaka jest ròżnica pomiędzy Polakiem a Drewnwm ? Drewno pracuje 😁
  • ~eu
    (2017-01-21 10:20)
    Polacy zatrudnieni w panstwowych urzedach sa bardzo przepracowani w czasie pracy zalatwiaja prywatne sprawy
  • ~bolszewicka propaganda
    (2017-01-21 10:47)
    Cały polski model biznesowy jest oparty na fikcji pod tytułem "niewidzialna ręka rynku", która na wariata została wdrożona przez towarzysza Balcerowicza. Niewidzialna ręka rynku polega na tym, że to zarząd bierze wszystko, a niewolnik (pracownik) ma dostawać tylko na przeżycie. Jednym ze sposobów żeby niewolnik (pracownik) nie uwolnił się z niewidzialnej ręki rynku jest propaganda o dalekiej perspektywie...życia na emeryturze. Tak samo działa Kościół Katolicki, który dzisiaj na tacę zbiera, a życie w raju... no kiedyś tam będzie.
  • ~Bąk S.
    (2017-01-21 12:49)
    Bidule to główny elektorat PiS. Nic nie robić, puszczać Bąki i dostawać Pincet Plus! HWDPIS!

Może zainteresować Cię też: