Minimalne emerytury czeka rewolucja. Rząd rozważa jednorazową wypłatę składek zgromadzonych w ZUS

| Aktualizacja:

W ramach przeglądu emerytalnego pojawiła się koncepcja, by osobom, których staż składkowy wynosi najwyżej pięć lat, po uzyskaniu przez nie wieku emerytalnego wypłacić jednorazowo to, co uzbierali do tej pory na swoim koncie w ZUS.

wróć do artykułu
  • ~q
    (2016-08-04 08:04)
    Nie powinni nic nikomu dokładać, ile uzbierałeś tyle dostajesz. Mam znajomą ma 800+zł. emerytury , starsza kobieta, do emerytury dostaje dodatek od urzędu gminy na mieszkanie, członkowie rodziny pracują na czarno, żeby ukryć dochody, jedna córka zarabia dobrze ale mieszka osobno, matce nie pomaga a przecież jest obowiązek alimentacyjny, ludzie kombinują jak koń pod górę, a państwo im dokłada.
  • ~Macisław Płatow
    (2016-08-04 08:53)
    g--to coś takiego jak procenty z konta.Każdy orze ,jak może
  • ~czes
    (2016-08-04 09:02)
    A ja uważam, że nasze pastwo nigdy nie dbało o swoich obywateli. Pozwalało ich okradać ( wszelkiego rodzaju umowy śmieciowe ....), pozwalało okradać z oszczędności i brało udział w w zmowach kredytowych. A teraz próbuje okradać z emerytur.
  • ~Songo
    (2016-08-04 09:07)
    Wyliczenia,by tylko grosze wypłacać! Emerytura = najniższej płacy,rowna dla każdego! I koniec wyliczanek!
  • ~Revan
    (2016-08-04 09:21)
    Wg mnie jak osoba kończy 67, 65 czy 60 lat i po prostu nie jest w stanie pracować, albo pracowała naprawdę ciężko i ma dostać 500 zł emerytury, to to jest podstawa do stwierdzenia, że państwo w ogóle nie działa. 190 tys.? Tyle posłowie dostają w rok, albo w jednej odprawie, co za porażka.
  • ~wyrolowany
    (2016-08-04 09:36)
    Jeżeli odkładać pieniądze i dostać tylko to co się odłoży - to po co ZUS - urzędasy tylko dobrze żyją za nasze pieniądze. Niech każdy sam sobie odkłada na starość - co odłoży to jego. Nie będzie do nikogo o nic pretensji. Widać jak kombinują żeby najlepiej nic nie dać. Zaś nasze państwo przed wyborami głosi wspaniałe obietnice ale potem szybko o nich zapomina i dba tylko o swoje stołki.
  • ~Szlag mnie trafia.
    (2016-08-04 09:52)
    Jednym słowem: ceny drożeją, emerytury tanieją - dobra zmiana. Za PO wszystko taniało i była deflacja: paliwo, gaz, prąd, żywność, sieci komórkowe, nawet opłaty za połączenia z Europą taniały. Teraz wszystko idzie do góry poza emeryturami.
  • ~Przemek
    (2016-08-04 10:34)
    Najważniejsze, ze sprzedalo się tyle państwowych zakładów i nic nie poszło na fundusz emerytalny. Z kazdej sprzedazy majatku publicznego część pieniedzy powinna pójsc na emerytury. Aposzły na zwiazki zawodowe i kolesi.
  • ~Don Carlos
    (2016-08-04 10:39)
    Panie Redaktorze, Proszę, aby nie uczestniczył Pan w farsie i głupocie tych pajaców rządzących. Proszę, aby zapoznał się czytając dokładnie i przede wszystkich ze zrozumieniem sentencji (uzasadnienia) wyroku TK dotyczącego przesunięcia wkładów OFE do ZUS, może zrozumie Pan co to jest emerytura i co to jest solidarność pokoleniowa w tym względzie. Jak będzie miał Pan 65 lub 67 lat to Pan zrozumie to, jakim dobrodziejstwem dla ludzi żyjących w krajach cywilizowanych, stabilnych ekonomicznie i demokratycznych, często schorowanych jest świadczenie emerytalne. Aby lepiej Pan zrozumiał ludzi przyzwoitych i z szacunkiem podchodzących do tego problemu powiem Panu, że wczoraj 3 sierpnia ukończyłem 67 lat i pracuję jeszcze, mam 46 letni staż pracy i dość przyzwoitą pensję, aby mieć i przyzwoitą emeryturą, ale myślę także o innych ludziach, bo Oni mają prawo do życia w społeczeństwie - tym się różnimy od świata zwierząt. Ta wypłata jednorazowa Drogi Panie w niektórych przypadkach wystarczyłaby, aby kupić sobie sznurek na zakończenie życia, a więc Panie Grzegorzu Osiecki daj Pan sobie na tzw. "luzik", jak kiedyś mówiono opuść Pan, bo masz Pan z czego.
  • ~PRL
    (2016-08-04 11:10)
    JEDNOSTKA ZEREM
  • ~emeryturka.
    (2016-08-04 11:42)
    Właśnie tak chcą zrobić. Ile uzbierałeś tyle dostaniesz. A to dlatego że na emeryturę coraz częściej będą przechodzić osoby które przez kilkanaście lat (od roku 1991) były na zasiłkach dla bezrobotnych i zapłaciły bardzo mało składek. Celem jest oddzielenie ziarna od plew. Pracowałeś cały czas to masz emeryturkę, a nie pracowałeś to tylko 500 zł na chleb.
  • ~raz dwa tri i biez emerituri
    (2016-08-04 11:50)
    Oj, ci co mało pracowali będą w ciężkim szoku. Z niską jednorazową emeryturą którą przechulają raz dwa.
  • ~gugcia
    (2016-08-04 12:51)
    caly system ZUS,wymyslony kiedys w XIX wieku,gdy rodziny mialy po 6 dzieci,a ludzie umierali w wieku 60 lat,przestal dzialac,i na wschodzie,i na zachodzie.Zaden rzad tego ludziom nie powie,beda sciagac coraz wieksze podatki od wszystkiego aby wyplacic emerytury,prawdziwy dramat zacznie sie za ok.20 lat,gdy bedzie masa starych ludzi i nieliczne roczniki urodzone po 2000 roku.Mylse,ze wtedy sejm ustali jeden wymiar emerytury dla wszystkich,gdzies w srodku,dzisiaj byloby to ok.1400 zl, i tyle.Ci,ktorzy beda mieli wysokie emerytury starca,ci z malymi zostana "poratowani".Dlatego,moim zdaniem,nie ma co wierzyc w wysokie emerytury z ZUS,nawet jak ktos dzis dobrze zarabia i wplaca wysokie skladki.Jak rpzyjdzie dramat w ZUS,deficyty w setkach miliardow,to panstwo sie nie cofnie,zrobi "urawnilowke" i tyle.Narod to poprze,bo u nas i za 20 lat bedzie duzo wiecej biednych niz bogatych.Lepiej kombinowac samemu,odlozyc sobie,kupic male mieszkanko na wynajem,itp.Co do najbiedniejszych to w UE nie maja prawa umrzec z glodu,wiec panstwo wprowadzi jakas danine "solidarnosci spolecznej" i kazdy bedzie sie musial na to zlozyc.Jak sie to robi to juz mamy przedsmak w postaci planowanej stalej daniny na budowe nowych elektrowni,ok.100 do 300 zl na rok,przymusowo, w rachunku za prad.Rodzaj wsparcia dla "solidarnosci energetycznej"-chcesz miec prad to wybuduj z reszta spoleczenstwa elektrownie.Podobnie bylo w PRL,wtedy tez panstwo bralo sobie z wynagrodzen jakies kwoty i nie mowilo co dokladnie za nie buduje,raz byly to bloki,szkoly,raz elektrownie.Tak bedzie za jakies 15 do 20 lat z ratowaniem biednych-raz zasilek spoleczny,drugi element-rowna emerytura dla kazdego.Za 15 do 20 lat beda inne problemy niz dzis,totalna zmiana proporcji demograficznych,inne relacje cenowe,inne relacje walutowe,moze nie bedzie UE w dzisiejszej postaci,moze nie bedzie euro,czort wie ile bedzie wart zloty i przecietna pensja/emerytura w zlotych?Duzo pytan,malo pewnych odpowiedzi.Prosze zobaczyc co sie stalo na przyklad z wartoscia kredytow we frankach w ciagu okresu 2007-2016,podwojny wzrost zadluzenia,spadek wartosci zlotego z 2 zl do 4 zl za franka.A to bylo tylko 9 lat.15 czy 20 lat to dzis wiecznosc,nikt nie powie co bedzie.Ja wam powiem jedno-dobrze nie bedzie i na to trzeba sie prywatnie przygotowac.
  • ~Wyborca PiS do senatu
    (2016-08-04 12:55)
    To osoby co walą lewiznę będą mieć emeryturę ? Puknijcie się w ten pusty łeb bo już przeginacie !
  • ~ajatoabdullach
    (2016-08-04 13:36)
    Najlepiej, to zakopać konstytucję na metr, kopnąć Polaka z obywatelstwem w zadek, niech szuka ojczyzny swej.
  • ~Jaka
    (2016-08-04 14:41)
    Sobie całymi garściami a emerytom jednorazowa pomoc , pie...ne darmozjady!!!
  • ~Paranormalny
    (2016-08-04 15:20)
    ZAKŁAD UTYLIZACJI SKŁADEK istnieje po to ,aby cyt.klasyka (pracownika ZUS zresztą), "trupy moralne" miały satysfakcję z powolnej eutanazji chorych, sądy pracy rozpatrywały, a biegli sądowi przygotowywali "rzetelne wnioski". Machina urzędnicza, takie PERPETUM MOBILE nie do zatrzymania. Obłuda, krzywda, często głęboka depresja "odwalonych", to codzienna ich pożywka. Na samym szczycie tej "piramidy" stoją panie naczelne orzeczniczki z wytycznymi ilościowymi. Ten do utylizacji, tamten niech jeszcze wegetuje ! Powiedzcie mi tylko, jak takie zera moralne mogą żyć i funkcjonować ? Gdzie tu człowieczeństwo ? Tylko dla kasy ?
  • ~H. Unger
    (2016-08-04 15:31)
    Ci co popierają PiS będą zdychać z głodu!
  • ~sd2015
    (2016-08-04 17:24)
    Ja z tego artykułu nic nie rozumiem. Podejrzewam, że jego autor także. I chyba o to chodzi. Król jest nagi - w ZUS-ie jest po prostu coraz mniej pieniędzy do wydania. Bo ogólna suma wszelakich wypłat z ZUS rośnie, a jednocześnie ogólna ilość pieniędzy ze składek ZUS-owskich maleje. I to się zwyczajnie nie bilansuje. Aktualna ekipa rządząca zdaje sobie z tego sprawę i na wszelkie sposoby teraz kombinuje. I patrzą jakby tu wycofać się z wszelakich obietnic wyborczych - najlepiej to mówiąc, że je realizują, a faktycznie je nie realizując np. niezamykanią kopalń. przywrócenia wieku emerytalnego 65 lat, frankowicze itd. Pan redaktor zamulając tę sprawę najwyraźniej im pomaga. Główne hasła to : "dobra zmiana" i "damy radę".
  • ~PiS conception
    (2016-08-05 04:39)
    No a co z resortami siłowymi. Oni nie płacą żadnych składek do ZUS. A emerytury mają najwyższe w kraju. To tak ma wyglądać prawo i sprawiedliwość? Im też trzeba wypłacić emeryturę jednorazowo - czyli 0 zł. A wypłaca się po 4000zł. Coś z tym trzeba zrobić.