Czy da się obniżyć wiek emerytalny? Ekonomiści analizują

| Aktualizacja:

Obecny system emerytalny nie jest dogmatem i można go modyfikować. Ale o niektórych pomysłach, jak radykalne obniżenie wieku emerytalnego, lepiej zapomnieć – radzą ekonomiści.

wróć do artykułu
 • ~jacek matematyk
  (2015-05-25 10:39)
  pytanie , skoro tak to dlaczego podwyzsztlismy wiek dopiero teraz zamstast zrobic to znacznie wolniej 7 lat temu??? przeciez nie wydazylo sie nic nieprzewidzianego ? dlaczego specjaliscie z mf ktorzy teraz groza bankructwem tyle lat milczeli
  jak odpowiedza sensownue na to pyranie to moze mnie przekonaja do swoich obliczen
 • ~olek
  (2015-05-25 10:46)
  Obecny system - dzieło PO - jest skrajnie nieuczciwy. Cwaniaki, pacholki władzy dostają sute emerytury w wieku 30 kilku lat, a frajerzy na nędzną jałmużnę muszą pracować do 67 roku życia. To jest chamskie niewolnictwo i to w XXI wieku. Wszystkie kraje na świecie pozbyły się niewolnictwa, jedynie Polska za PO w nim tkwi. Najwyższy czas zmienić to, nie oglądając się na brednie opowiadane przez peowskich "ekspertów".
 • ~wschodnia dzicz
  (2015-05-25 10:46)
  Niczego nie zapomne. Duda będzie rozliczone z kazdej jendej obietnicy i czekam na 3 miliony mieszkan, ktore obiecal jego handler. Ciemnota wygrala, ciemnota niech sie martwi jak spelnic obietnice. Wstyd mi za Polakow. Okazuje się, że przychlastów wspierajacych partie parowek i szczochow jest coraz wiecej. Ciekawe ile normalnych Polakow wyemigruje tym razem. Pozdrawiam wszystkich parówkowych środkowym palcem.
 • ~obywatel
  (2015-05-25 10:50)
  Czy wybór był dobry zobaczymy za 5 lat czy nowy prezydent wywiąże się z zapowiedzianych zobowiązań i zapewnień poprawy bytu polaków i powrotu emigracji do tego zapowiedzianego dobrobytu i ogólnego dobrego zatrudnienie i wielkich zarobków i zmniejszonego podatku silnej Polski z nowoczesną armią
 • ~ministrant
  (2015-05-25 10:58)
  Otwórzcie granie dla młodych imigrantów, tak jak zrobia to szkocja. Teraz głową siłą napędową szkockiego systemy emerytalnego są właśnie młodzi Polacy imigraci. Oczywiście byle Szkot tego nie rozumie, a już na pewno nie emeryt.
 • ~am haarec
  (2015-05-25 11:16)
  "Ekonomiści Peło"mówią pracujcie do 67 roku życia,płaćcie składki na ZUS,a potem umierajcie bo nie będzie pieniędzy na wasze emerytury
 • ~Juozas
  (2015-05-25 11:24)
  A mnie bardziej interesuje nacjonalizacja 50% środków z indywidualnych, imiennych kont funduszy emerytalnych i konsekwencje skasowania zasad dziedziczenia tychże środków.
  To jest problem, a nie wiek - 65 , czy 67 to nie jest różnica funkcjonalna, ale 0% , a 50 % - bardzo istotna.
 • ~rymera
  (2015-05-25 11:26)
  Jezeli chodzi o Niemiecki system emerytalny to sprawa wyglada nastepujaco . Osoba ktora ma okres skladkowy (45 lat ) moze przejsc wczesniej na emeryture , co w praktyce oznacza najwczesniej w wieku 63 lat.. Sa inne mozliwosci branzowe np. pracowanie przez max. 2 lata za podstawowa swoja pensje i pozostawanie nastepne 2 lata w domu rowniez za pensje podstawowa - pozniej emerytura tz. w praktyce 61 lat zaczynamy pracowac za swoja pensje podstawowa do 63 roku 2 lata w pozostajemy w domu , a nastepnie przechodzimy na emeryture . Naturalnie to wszystko zostaje przedluzone w czasie o ilosc miesiecy jakie musimy przepracowac np. rocznik 1956 musi przesunac w czasie o 10 miesiecy pozniej . Prosze zauwazyc , ze w okresie 4 letnim odczekiwania na emeryture dostajemy mniejsza pensje , rezygnujemy z gratyfikacji dodatkowych i wplacamy mniejsze skladki na przyszla emeryture.Na emeryture przechodzi sie w Niemczech sredno ok. 63 roku zycia ,w Polsce ok.58-59 roku zycia (choroby , wypadki itd.) Polacy pracuja duze jak Niemcy jezeli chodzi o godzinny czas pracy , mniej jezeli chodzi o lata pracy . Przecietna emerytura wynosi w Niemczech ok.1400 - 1500€ brutto nalezy od tego odjac ( ZUS i opieke - skladki ) ca. 150 - 170 € . Wysokosc emerytury przy pracy do jej uzyskania wynosi ok. 60 % .Tylko jezeli dwoje ludzi pracowalo i dostaja emerytury , zyja na wysokim poziomie , opozostalos rowniez jezeli zgromadzila podczas swojego zycia wystarczajaca poduszke finansowa , a w tym niemcy sa mistrzami.Budzet Polski jest prawie 2, 5 krotnie mniejszy jak niemiecki , a mimo to polityk ktory by takie obiecanki skladal nigdy nie zyskal by poklasku.Musze przyznac , ze rozmowy na ten temat byly prowadzone w Niemczech bardzo dlugo niemniej , zadna partia nie wyglaszala takich obiecanek jak Duda , okres wprowadzenia projektu do jego ostatecznego ksztaltu jest rowiez bardzo dlugi , a te 45 lata pracy wprowadzono juz po jego funkcjonowaniu przez 4 lata.
 • ~Polak
  (2015-05-25 11:27)
  Do rozpalonych łbów,pseudo ekonomistów,nie dociera,że składki na emerytury płacą pracujący,a emerytury dożywa co czwarty chłop,bo reszta poumierała,to gdzie są składki tych trzech?Przestańcie okłamywać i kombinować,jestem z 52 rocznika,a już połowa z mojej klasy chłopaków nie żyje.Kłamiecie ,albo kradniecie?
 • ~Krzysztof Kornatowicz
  (2015-05-25 11:28)
  Kto odpowiada za stan ekonomi w Polsce , że nic tu się nie da rzekomo zrobić ?!!! Oczywiście - mafia polityczna z PO , oraz wtórujące jej tyle lat sprostytuowane media z Lisem na czele ! Za te 16 samobójstw z przyczyn ekonomicznych każdego dnia w Polsce ( oficjalnie dostępne dane policyjne ) tych bandziorów politycznych należy wyłapać i rozstrzelać ,a odebrane majątki rozdać rodzinom ofiar ! krzysztof Kornatowicz
 • ~Chudy byk do wschodnia dzicz
  (2015-05-25 11:29)
  A obecnego swojego guru rozliczyłeś z wszystkich obietnic?
  i jaki bilans?Poparańcu,micha z spod pyska odjeżdża.
  Cóż,miałeś chamie złoty róg...
 • ~Oligarchia Medialna PO
  (2015-05-25 11:29)
  Wszystko się da jeśli się tego chce.Złodziejom i oszustom pełowskim mówimy VON ! powoli POodcinamy złodziejskie ryje od koryt... Wrócą nasze dzieci z tułaczki do domu...
 • ~ekonom
  (2015-05-25 11:33)
  czy jest analiza ilu ludzi nie wejdzie na rynek z powodu wydluzenie wieku emerytalnego o 2 lata? czy rzad zakladal, ze oni powinni wyemigrowac, zeby ci 65+ mogli spokojnie dalej pracowac?
 • ~mjk
  (2015-05-25 11:43)
  Dwa zasadnicze ptania:
  1.Kto twozy dobrobyt Państwa - pracujący czy nie? Nie ma tu bezpośrednio znaczenia ilu jest emerytów tylko ilu obywateli ma dochody i placi podatki a nie pobiera zasiłki. likwidujmy najpierw bezrobocie.
  2. Klasycy kapitalizmu twirdzili, że motorem napędzający rozwój gospodarczy jest ludzka chciwość. Należy węc oczekiwać, że jeśli pracodawcy bedą potrzebować pracowników i godziwie zapłcą za ich kwalifikacje to nawet 70 latki chętnie się zatrudnią! Po co więc wydłużać wiek emerytalny czy nie rozsądniej znieść górną granicę przejścia na emryturę a podać wyłącznie wiek minimalny?
 • ~Henryk Lewandowski
  (2015-05-25 12:17)
  Fatalne prognozy demograficzne i ich wpływ na sytuację przyszłych emerytów oparte są na fałszywym założeniu, iż poziom płac w Polsce nie ulegnie radykalnej zmianie. Wiele problemów i konfliktów w UE, wywołanych rażącą różnicą płac. spowoduje konieczność zrównania wynagrodzeń, a wtedy także radykalnie wzrosną składki na ubezpieczenie społeczne, wpłacane do ZUS lub do innych płatników emerytur... Istnieje przecież oczywista zależność wpływów ze składek od poziomu płac (bez zmiany obowiązującego oprocentowania).
 • ~opp
  (2015-05-25 12:33)
  Emerytura 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn należy się jak psu zupa.
 • ~Aneczka
  (2015-05-25 12:46)
  Oczywiście można obniżyć wiek emerytalny, ale ile będzie wtedy wynosiła emerytura 200 czy 300 złotych? A może jeszcze mniej?
 • ~miepaj
  (2015-05-25 12:56)
  Należy uwzględnić płacenie składek przez grupy, ktore obecnie tego nie robią,
  Zwłaszcza,że zarabiają lepiej od większości pracujących.
  Prokuratorzy, sędziowie oraz pozostali na garnuszku podatnika/
  Dodatkowo jeśli będzie odbudowana gospodarka zwłaszcza przemysł, to przyjadą młodzi pracownicy z s krajów do których emigrują polacy..
 • ~michal1
  (2015-05-25 13:04)
  szczyt nieuctwa i hipokryzji. Ludzie, nauczcie się liczyć. Takie biedne kraje jak Niemcy mają podwyższony wiek emerytalny do 67 roku życia. Ale bogate Polska może pozwolić sobie na 65. Można iść na emeryturę i w wieku 40 lat, tylko że świadczenie wyniesie kilkaset złotych.
  A ja już wam powiem jak ta gra się skończy. DUDA WYŚLE PROJEKT USTAWY DO SEJMU. PO GO ODRZUCI. PO WYBORACH DO WŁADZY DOJDZIE PIS I JAK ICH MINISTER FINANSÓW WSZYSTKO POLICZY TO SPRAWA ODEJDZIE W ZAPOMNIENIE.
  I tak polactwo będzie czekało na kolejną partię, która wszystko obieca i nie zrealizuje. AMEN
 • ~Macisław
  (2015-05-25 13:09)
  Panie Grzegorzu Maliszewski ,a gdzie są składki potrącane? Jestem za tym by staż pracy 40 lat był zrównany z wiekiem 60 lat, i to powinna być podstawa do emerytury. ( 40 lat bez wliczania Nauki,ale zaliczeniem okresu wychowawczego kobietom do stażu pracy,,przeciętna 5 lat).Mniejszy staż np: 30 lat uprawniał do renty ,a staż 20 lat do zasiłku.Ktoś nie posiadający jednego z w/w okresu ,stażu pracy ,nie powinien być uprawniony do pobierania Państwowej gaży.Z tym że do stażu powinę być liczone tzw. umowy śmieciowe( czyli wszelkiego rodzaju umowy o prace)

Może zainteresować Cię też: