Ministerstwo Przemysłu o zakazie importu węgla

O zablokowaniu importu węgla z zagranicy poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Przemysłu. Resort podał też, że intensywnie pracuje nad zagospodarowaniem nadwyżek węgla - spodziewa się rozwiązania tego problemu w przyszłym roku.

Reklama

Informacje te znalazły się w umieszczonej na profilu minister przemysłu Marzeny Czarneckiej relacji z poniedziałkowego spotkania minister z przedstawicielami krajowej sekcji górnictwa węgla kamiennego Solidarności w katowickiej siedzibie resortu.

Jak przekazali przedstawiciele MP, było ono poświęcone m.in. "bieżącemu funkcjonowaniu największych spółek górniczych Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego i Lubelskiego Węgla Bogdanka".

"Przedstawiciele strony społecznej pytali w poniedziałek m.in. o stan zaawansowania prac nad wnioskiem notyfikacyjnym dla branży oraz modelem powiązania dostaw węgla i wytwórców energii tak, aby polski węgiel miał zapewnione stabilne odbiory" - zrelacjonowano.

Chodzi o trwające postępowanie dotyczące zmiany wniosku notyfikacyjnego podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Wniosek złożony w tej sprawie do Komisji Europejskiej przez poprzedni rząd okazał się wadliwy.

Z kolei potrzeba wypracowania modelu współpracy górnictwa z energetyką była już zapowiadana przez minister Czarnecką i ministra aktywów Borysa Budkę, m.in. w dniu powołania resortu, czyli 1 marca br. - dotąd bez szczegółów.

Reklama

"Minister Czarnecka poinformowała, że podpisano umowę z doświadczoną, specjalizującą się w kwestiach pomocy publicznej, kancelarią prawną, która zajmuję się gruntowną poprawą wniosku, aby mógł być procedowany w bardzo intensywny sposób. W sprawę włączył się także UOKiK" - wskazało w relacji z poniedziałkowego spotkania MP.

"Trwają też intensywne prace nad zagospodarowaniem nadwyżek węgla. Resort przemysłu zablokował import węgla z zagranicy. Minister Czarnecka dodała, że 2024 r. będzie pod względem zagospodarowania węgla bardzo trudny, ponieważ obowiązują jeszcze umowy handlowe zawierane przez poprzednie zarządy, w tym zarząd PGE Paliwa, ale w 2025 r. MP ma nadzieję rozładować już ten problem" - zasygnalizowali przedstawiciele ministerstwa.