Szef resortu zdrowia w piątek na Twitterze przekazał, że z ministrami zdrowia Bułgarii, Litwy, Łotwy, Chorwacji, Słowenii i Węgier ustalone zostało wspólne stanowisko w sprawie kontraktów szczepionkowych.

Reklama

"Przedstawimy Komisji Europejskiej twarde stanowisko wyrażające brak zgody na dalszą realizację kontraktów szczepionkowych na obecnych warunkach" – zaznaczył Niedzielski. Minister dodał, że szefowie resortów zdrowia oczekują od KE pilnej renegocjacji umów.

Pod koniec stycznia Polska Agencja Prasowa zapytała szefa MZ o to, na jakim etapie są rozmowy w sprawie dostaw preparatów – ewentualne modyfikacje wielkości dostaw i odstąpienie od część płatności.

Jeśli chodzi o firmy Moderna i Pfizer, mamy do czynienia z dwoma kompletnie różnymi światami. Jest świat zrozumienia dla sytuacji Polski w związku z pomocą walczącej Ukrainie i zrozumienia zmieniającej się sytuacji pandemicznej i jest inny świat - stwierdził wtedy minister Niedzielski.

Z jednej strony mamy firmę Moderna, która wykazała się otwartością, zrozumieniem sytuacji Polski i elastycznym podejściem do kontraktu. Z drugiej mamy firmę Pfizer, która okazuje pewnego rodzaju arogancję, niezrozumienie sytuacji geopolitycznej i covidowej, a także brak dobrej woli - ocenił szef MZ.

Aleksandra Kiełczykowska