Myślę, że w tym roku w Katowice Airport odnotujemy wzrost liczby pasażerów znacznie powyżej rynku, który – według prognoz – urośnie średnio o 10-12 proc.. U nas będzie to ok. 20 proc., czyli ok. 800 tys. pasażerów więcej niż w roku ubiegłym – ocenił podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach Artur Tomasik, prezes zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL).

Reklama

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z jego połączeń skorzystało rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Pandemia koronawirusa w latach 2020-2021 zahamowała wzrost liczby podróżnych. W 2020 r. z sieci połączeń lotniska skorzystało 1,44 mln osób, a w 2021 r. - 2,32 mln. Miniony rok przyniósł odbudowę przewozów pasażerskich - z usług portu skorzystało 4,42 mln osób. Rok 2023, z liczbą pasażerów rzędu 5,3 mln osób, ma być rekordowy w historii lotniska.

We wtorek swoje tegoroczne plany związane z lotniskiem Katowice w Pyrzowicach przedstawiła linia lotnicza Ryanair, która w sezonie letnim uruchomi stąd trzy nowe trasy: do Treviso we Włoszech, chorwackiej Puli oraz bułgarskiej Warny. Łącznie z nowymi trasami samoloty tego przewoźnika będą latać z Katowic w 16 kierunkach, z których 13 to destynacje oferowane z wyłącznie przez Ryanair. Tygodniowo samoloty przewoźnika będą realizować z pyrzowickiego lotniska ok. 120 lotów.

Reklama

Jak poinformował we wtorek prezes linii lotniczej Buzz z grupy Ryanair Michał Kaczmarzyk, do ośmiu bazujących dotąd w Pyrzowicach samolotów Ryanair od nowego sezonu dołączy kolejny, co oznacza inwestycję rzędu 100 mln dol. Przewoźnik bezpośrednio zatrudnia w Katowicach ok. 400 osób, generując kolejne 1,2 tys. miejsc pracy w usługach lotniskowych. W ciągu roku z i do Katowic, w ramach połączeń regularnych i czarterowych, Ryanair planuje przewieźć ok. 1,7 mln pasażerów.

W tym roku – podał Kaczmarzyk – rozkład lotów linii Ryanair na trasach z i do Polski jest największy w historii. Przewoźnik operuje z 13 krajowych lotnisk, z których sześć jest także jego bazami z 39 samolotami. Zatrudnia bezpośrednio ponad 2 tys. osób, generując ok. 12 tys. miejsc pracy w otoczeniu. Roczna liczba pasażerów na polskich trasach ma wzrosnąć z ok. 14 do 15 mln osób. W tym roku nowe kierunki uruchamiane są – oprócz Katowic – także z Krakowa i Poznania.

Reklama

Ryanair jest największym europejskim przewoźnikiem lotniczym, z liczbą pasażerów w tym roku rzędu 168 mln, która – jak szacują przedstawiciele linii – w ciągu najbliższych czterech lat ma wzrosnąć do 225 mln. Przewoźnik jest obecny na 235 lotniskach w 37 krajach, ma 90 baz i 565 samolotów, które latają w 2,4 tys. kierunkach.

Z lotniska Katowice w styczniu br. skorzystało ponad 260 tys. pasażerów, w tym ponad 60 tys. w segmencie czarterów. Styczniowy wynik to 92 proc. ruchu z rekordowego dotąd stycznia 2020 r., kiedy Katowice odprawiły 290 tys. podróżnych. To jednocześnie najlepszy do tej pory styczniowy wynik czarterów na katowickim lotnisku. Poprzedni rekord tego miesiąca, z ub. roku, wynosił 50 tys. podróżnych.