"Głównym powodem, dla którego jesteśmy zmuszeni zmienić ceny i dostosować je do realiów rynkowych jest bardzo duży wzrost cen energii spowodowany przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją. Zakup energii elektrycznej stanowi największy koszt spółki. Jeszcze w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie aż 1,5 mld zł brutto, czyli trzy razy więcej" - czytamy w informacji.

Reklama

Prognozy

Najnowsze prognozy spółki wskazują na potencjalny wzrost kosztów operacyjnych w przeliczeniu na pasażera, w roku 2023 względem roku 2022, który może przekroczyć 40 procent. Zmiana cen biletów nie zrekompensuje więc skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, a jedynie częściowo je złagodzi, podkreślono także.

"Chcemy także zwrócić uwagę na to, że w 2022 roku ponad 90 procent wszystkich osób przewiezionych przez PKP Intercity stanowili pasażerowie pociągów kategorii TLK i IC. Około 53,5 mln pasażerów z blisko 59 mln podróżowało więc pociągami kategorii ekonomicznych, w których procentowy wzrost cen jest niższy (wzrost ok. 11,8 procent) niż w przypadku połączeń kategorii EIC i EIP (wzrost o 17,4 procent dla kat. EIC oraz o 17,8 procent dla kat. EIP). Ceną za pojedynczy bilet, którą płaci ponad 90 procent podróżnych jest więc maksymalnie kilkadziesiąt złotych w zależności od relacji pociągu, np. jadąc pociągiem kategorii ekonomicznej (TLK lub IC) na trasie z Warszawy do Krakowa pasażer do 10 stycznia br. płaci maksymalnie 68 zł, po 11 stycznia br. zaś zapłaci 76 zł" - czytamy dalej.

Reklama

Oferta "Taniej z Bliskimi"

Reklama

Według przewoźnika, sposobem na obniżenie ceny biletów w pociągach TLK i IC jest skorzystanie z oferty Taniej z Bliskimi. "Dzięki tej skierowanej do rodzin i małych grup ofercie już nawet 2 osoby podróżujące wspólnie mogą zakupić bilety o 30% taniej. Wystarczy tylko zakupić bilet na dzień przed odjazdem pociągu. Cenę promocyjną można dodatkowo obniżyć korzystając z ulg ustawowych, które przysługują studentom czy uczniom" - przypomniano.

4 stycznia PKP Intercity podało, że w związku z rosnącymi kosztami działalności zdecydowało o podniesieniu cen biletów od 11 stycznia. Ceny biletów jednorazowych wzrosną o 11,8-17,8 procent, odcinkowych - średnio o 10 procent. PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2022 r. miał ok. 59 mln pasażerów.