Dziennik Gazeta Prawana logo

Rząd pozbywa się fabryki zapałek

26 listopada 2010, 15:22
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rząd pozbywa się fabryki zapałek
Shutterstock
To historia jak z baśni Andersena. Śnieg, zima, a biedny Skarb Państwa sprzedaje zapałki. Tyle, że nie kilka sztuk, a od razu całą fabrykę. Rząd szuka kupca na zakład w Czechowicach.

 Resort skarbu zaprosił inwestorów do przetargu w sprawie kupna akcji Fabryki Zapałek "Czechowice" w Czechowicach-Dziedzicach, stanowiących 85 proc. kapitału zakładowego spółki. Oferty można składać do 29 grudnia.Resort skarbu poinformował, że w przetargu mogą brać udział zarówno podmioty krajowe, jak i zagraniczne.

To kolejna próba prywatyzacji Fabryki Zapałek. W połowie października na trzecie w tym roku ogłoszenie o sprzedaży 85 proc. spółki akcji do MSP nie wpłynęła żadna oferta.

W pierwszym przetargu, ogłoszonym w kwietniu, chęć udziału wyraziło pięć firm. Były to spółki: Warter z Warszawy i Maksimum z Katowic oraz Edward Kowalewski, a także wytwórca zapałek z Niemiec KM Zuendholz International i litewski Peronas. Po analizie ofert resort odstąpił w czerwcu od negocjacji. Kolejne zaproszenie do przetargu zostało ogłoszone jeszcze w czerwcu. Zainteresowanych prywatyzacją nie było.

Czechowicka firma jest potentatem na polskim rynku. Rocznie wytwarza około 27 miliardów zapałek. W ubiegłym roku firma przyniosła 1,16 mln zł zysku netto przy przychodach w wysokości 32,2 mln zł. Resort ma 100 proc. akcji firmy.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj