„W nawiązaniu do procesu prywatyzacji spółki Energa (…) Minister Skarbu Państwa zdecydował w dniu o prowadzeniu negocjacji równoległych z następującymi podmiotami: - PGE Polska Grupa Energetyczna - Energetický a Průmyslový Holding” – czytamy w komunikacie.

Reklama

Wcześniej resort informował, że oferty wiążące w sprawie nabycia Energi złożyły, oprócz PGE i EPH, również GDF Suez (poprzez polską spółkę zależną) i konsorcjum Kulczyk Holding.

Według nieoficjalnych informacji medialnych, wartość potencjalnej transakcji kształtuje się na poziomie 6-7 mld zł, a najwyższą ofertę złożyło PGE. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zagroził, że zablokuje przejęcie Energi przez tę spółkę.

PGE deklaruje, że według jego ocen, regulator rynku nie ma podstaw do takiej podjęcia takiej decyzji. PGE podało w odrębnym komunikacie, że planuje do 15 września zakończyć due diligence Energi.

MSP liczy, że "jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem", to przychody z prywatyzacji Energi zostaną zrealizowane w listopadzie, a najdalej na przełomie 2010 i 2011 roku. Energa jest czwartą co do wielkości grupą energetyczną w Polsce.

Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce. (ISB) mtd/tom