Obecnie zmianie ulega profil nabywcy odtwarzacza i płyt Blue-Ray (Blue-ray Disc, BD). Pierwsi kupcy, zafascynowani nowoczesną technologią, byli gotowi zapłacić sporo pieniędzy, by obejrzeć film w wysokiej rozdzielczości. Dziś, potencjalny nabywca zwraca uwagę przede wszystkim na cenę.

W I kwartale 2009 r. cena odtwarzacza spadła aż o 34 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej - z 393 dolarów (1273 zł) do 261 dolarów (845 zł). Jednak Amerykanie oczekują dalszego spadku cen. Z wyliczeń NDP Group wynika, że osoby, które planują nabyć odwarzacz, są gotowe wydać średnio 214 dolarów (693 zł).

>>>Potężna obniżka cen elektroniki

90 proc. osób, które wzięły udział w badaniu NDP Group, stwierdziło, że wie czym jest format Blue-Ray. I choć tak duży odsetek ankietowanych twierdzi, że słyszał o formacie Blue-Ray, to jednak ponad połowa (58 proc.) oświadczyła, że jeszcze nie korzystała z niego. O 1 punkt proc. wzrosła ponadto liczba osób, które zadeklarowały chęć nabycia odtwarzacza w ciągu najbliższego półrocza (z 5 proc. w sierpniu 2008 r. do 6 proc. w marcu 2009 r.