Bitcoin wszedł do obiegu w 2009 roku. Od pozostałych walut różni się tym, że nie ma postaci materialnej. Jest dostępny tylko w internecie, a płatności nim dokonuje się między dwoma wirtualnymi portfelami. Choć waluta jest wirtualna, to już jej wartość rzeczywista. Możemy więc płacić nią za realne produkty i usługi w internecie oraz w niektórych punktach usługowych, nawet w Polsce. Co więcej, w niektórych bankomatach można wymienić swój wirtualny portfel na gotówkę albo dokonać transakcji kupna­ sprzedaży po kursie aktualizowanym w czasie rzeczywistym w odniesieniu do waluty krajowej.

Reklama

Szukasz kredytu? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy!

Wirtualna wersja złotówki

Billon to odpowiedź Polaków na Bitcoina. Transakcje realizowane przy użyciu polskiej waluty cyfrowej dokonywane są za pomocą smartfona, tabletu lub laptopa, oczywiście po uprzednim zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Oznacza to, że mogą być dokonywane bez żadnych pośredników, a to sprawia, że bardziej przypominają płatność gotówką niż przelew. Dzięki temu mamy nieprzerwany dostęp do naszych pieniędzy, co nie jest już takie oczywiste w przypadku pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym.

Wartość Billona, inaczej niż wartość Bitcoina, nie ulga fluktuacjom i jest równa złotówce. Można więc powiedzieć, że nie jest to nowa walut, tylko wirtualna wersja złotówki, to po prostu polski złoty zapisany w postaci pliku

Uzupełnienie obrotu

By posługiwać się Billonem, nie musimy mieć konta w banku. Niezbędna jest tylko odpowiednia aplikacja zainstalowana na urządzeniu cyfrowym. Pośrednictwo banków jest jednak niezbędne wtedy, kiedy wymieniamy wirtualną walutę na polskie złote w formie elektronicznej, tj. przelewem na saldo rachunku, a koniec końców także fizycznej, tj. na banknoty. Na razie takie transakcje są możliwe tylko w dwóch bankach w Polsce, tj. Alior Banku oraz Plus Banku. Co ważne, choć obrót Billonem z założenia odbywa się bez pośredników, a więc także bez kosztów, to przy wypłacie waluty cyfrowej na konto bankowe naliczana jest prowizja.

Dlaczego warto płacić Billonem?

Największym plusem Billona, oczywiście poza brakiem kosztów przy obrocie i eliminacją pośredników, jest to, że jest dostępny zawsze i wszędzie, tak jak gotówka, którą trzymamy w portfelu, ponieważ do przyjęcia środków czy zapłaty Billonem w sklepie nie jest wymagane nawet aktywne łącze z internetem, a cały proces trwa kilka sekund. Szybkość działa na korzyść Billona także w przypadku zakupów internetowych, bo natychmiastowy transfer środków znacznie redukuje czas finalizacji całego procesu zakupowego.

Porównaj kredyty gotówkowe i wybierz najlepszy dla siebie

Czy jednak Billon upowszechni się na tyle, że sprzedawcy nie będą na nas patrzeć pytająco, kiedy zechcemy dokonać nim płatności. Czy Billon się po prostu przyjmie? To pokaże czas.