1417 zł miesięcznie wyniesie rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania o wartości 300 tys. zł (przy 20-proc. wkładzie własnym) w Deutsche Banku. To – jak wynika z rankingu kredytów przygotowanego dla nas przez DK Notus – najniższa rata na rynku.
O dobrym wyniku DB zdecydowało niskie oprocentowanie wynoszące 5,86 proc. w skali roku, przy marży 0,9 proc. Niestety, przy tym kredycie należy się liczyć z innym wydatkiem, który trzeba ponieść przy podpisywaniu umowy, czyli prowizją w wysokości 2 proc. Będziemy musieli także założyć w Deutsche Banku konto i regularnie przelewać na nie swoje wynagrodzenie. Postanowiliśmy jednak, że o pozycji w rankingu będzie decydować wysokość miesięcznej raty i to bez względu na to, czy aby ją osiągnąć, konieczny będzie zakup innych produktów danej instytucji. – Dla większości klientów wysokość miesięcznych obciążeń związanych z obsługą kredytu jest najważniejszym elementem oferty, decydującym o wyborze banku – mówi Michał Krajkowski, główny analityk DK Notus.
Na drugim miejscu w rankingu złotowych kredytów mieszkaniowych uplasował się Eurobank. Oferuje on kredyty z oprocentowaniem w wysokości 5,95 proc., z czego 0,99 proc. to jego marża. Dzięki względnie niskim odsetkom miesięczna rata wynosi tu 1431 zł. Podobnie jak w Deutsche Banku zapłacimy 2-proc. prowizję i będziemy musieli założyć w Eurobanku konto, na które trafi nasze wynagrodzenie. Eurobank wymaga ponadto od klientów, aby za jego pośrednictwem kupili ubezpieczenie na życie.
Na trzecim miejscu znalazł się produkt Banku Zachodniego WBK. To ostatnia instytucja zadowalająca się marżą poniżej 1 proc. Tu, tak jak w Eurobanku, wynosi ona 0,99 proc., oprocentowanie – 5,95 proc. rocznie, a rata – 1431 zł miesięcznie. Wyższa jest jednak prowizja – 2,5 proc. Przewagą BZ WBK nad poprzednikami jest za to brak innych wymogów w postaci np. zakupu polis. Swojej oferty nie wiąże z dodatkowymi obowiązkami także będący na czwartym miejscu w rankingu, ING Bank Śląski. Ten jednak żąda najwyższej spośród banków z czołówki prowizji – 2,9 proc. Marża stosowana przez ING wynosi równo 1 proc., wskutek czego oprocentowanie w tym banku jest niewiele wyższe, bo wynosi 1 proc. Zatem i oprocentowanie jest niewiele wyższe od konkurencji, bo wynosi 5,97 proc. Kwota raty miesięcznej to 1434 zł.
Reklama
Dziennik Gazeta Prawna