Podatek obrotowy od dużych sklepów, podatek od aktywów banków i skoncentrowanie się na wielkich przedsiębiorstwach. Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk tłumaczy główne założenia programu gospodarczego jego partii. Jak zaznaczał w radiowej Trójce, lata rządów koalicji PO-PSL to "rozmontowanie systemu podatkowego" Zbigniew Kuźmiuk powoływał się na raporty MFW i NIK, które krytycznie oceniały system podatkowy w Polsce. Europoseł PiS zaznaczał, że jego ugrupowanie skupi się na uszczelnieniu poboru danin publicznych. Gość radiowej Trójki krytykował politykę skarbową PO.

Reklama

System skarbowy za czasów Platformy jest opresyjny dla maluczkich, dla małych i średnich firm, tam się koncentrują kontrole, a jak pisze NIK, służby kontrolne nie mają odwagi, żeby pójść do wielkich, w tym w szczególności tych z udziałem kapitału zagranicznego i zapytać dlaczego transferują bez opodatkowania dochody do swoich macierzystych krajów - podkreślał Zbigniew Kuźmiuk.

Polityk dodawał, że podatek obrotowy od sieci handlowych jest niezbędny. Wskazywał na wyliczenia według których w 2010 roku 20 największych sieci miało obroty na poziomie 120 miliardów złotych, ale zapłacili jedynie 0,5 procent podatku od tej kwoty. Zbigniew Kuźmiuk zapowiedział, że szczegóły tej propozycji zostaną zdefiniowane w przyszłym projekcie ustawy.