Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej; w ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.

Reklama

Ile osób skorzysta z wakacji kredytowych?

Premier, podczas piątkowej konferencji prasowej dotyczącej wakacji kredytowych, wskazał, że może z nich skorzystać nawet "ponad dwa miliony polskich rodzin". Przemnóżmy to przez członków rodzin, którzy dzisiaj naprawdę się bardzo niepokoją - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Dodał, że wakacje kredytowe to "trochę więcej spokoju i wiary w przyszłość".

Reklama

Wartość wakacji kredytowych

Jak mówił premier, pomoc w postaci wakacji kredytowych jest warta od 10 do 20 miliardów złotych łącznie w dwóch latach. Podaję takie widełki, bo zależy to od tego, ile osób skorzysta z tych wakacji kredytowych - tłumaczył.

Reklama

Dlatego szczególnie apeluję do tych, którzy chcieliby skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych, aby składali wnioski nawet dzisiaj - podkreślił premier.

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Rafał Białkowski