Premier we wtorek odwiedził Lwów, gdzie dzięki współpracy polskich i ukraińskich władz powstało miasteczko kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. To jest miasteczko, które ma być w krótkim terminie używane - powiedział. Warunki życia są tutaj typowo przejściowe dla tych ludzi, którzy po prostu nie mają się gdzie podziać - dodał.

Reklama

Apel do Komisji Europejskiej

Morawiecki poinformował, że rozmawiał na miejscu z ludźmi m.in. z Mariupola, Buczy czy z Doniecka. Wszystko to pokazuje, jaka jest skala zniszczeń tutaj, na Ukrainie - wskazał.

Reklama

Nie możemy zostawić naszych sąsiadów w osamotnieniu - mówił szef polskiego rządu. Najgorsza dla tych, którzy walczą, jest świadomość, że mogą być osamotnieni - podkreślał. Musimy podtrzymywać tego ducha walki właśnie także poprzez to, że troszczymy się o najsłabszych - dodał.

Z tego miejsca apeluję do Komisji Europejskiej, żeby fundusz solidarności z Ukrainą wreszcie zaczął działać - oznajmił Morawiecki.

"Walka o wolność i bezpieczeństwo całej Europy"

Walka w Ukrainie jest walką o wolność i bezpieczeństwo całej Europy, Ukraina broni najbardziej uniwersalnych wartości - prawa do życia, do wolności i suwerenności - powiedział we wtorek we Lwowie premier.

Morawiecki powiedział, że pomysł budowy miasteczek kontenerowych był omawiany na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i temat ten podniósł lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Dziękuję wszystkim za inspirację, ale także za realną, operacyjną, organizacyjną pracę i wykonanie - powiedział szef rządu.

Walka na Ukrainie jest walką o wolność, o bezpieczeństwo całej Europy. Zbrodnie w Buczy, Borodziance, Hostomelu i w setkach innych miast pokazują z jak barbarzyńskim systemem, z jak barbarzyńskim reżimem musimy się zmierzyć jako Europa - mówił Morawiecki.

Reklama

Podkreślił, że Ukraina broni najbardziej uniwersalnych wartości, najbardziej europejskich wartości - prawo do życia, prawo do wolności, suwerenności.

Morawiecki dodał, że podczas rozmów z przywódcami państw zachodnich wskazuje wyraźnie na konieczność jak najmocniejszych sankcji. To jest najmniejsza cena, jaką możemy zapłacić, także my w Europie, za to, co dzieje się na Ukrainie, za te straszne zbrodnie, to najmniejsza cena odzyskania wolności i z tego muszą sobie wszyscy zdać sprawę - podkreślił premier.

Wizyta we Lwowie

O wizycie premiera we Lwowie informował wcześniej we wtorek Michał Dworczyk. Jak przekazał, schronienie w nim znajdą kobiety i dzieci uciekające ze wschodu Ukrainy przed rosyjską agresją.

Dworczyk przekazał informację na Twitterze. "Z inicjatywy polskiego rządu na Ukrainie powstają miasteczka kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. Schronienie w nich znajdą kobiety i dzieci uciekające ze wschodu Ukrainy przed rosyjską agresją. Pierwsze z nich dzisiaj otworzy premier Mateusz Morawiecki we Lwowie" - przekazał.

55. dzień wojny

Wtorek jest 55. dniem agresji Rosji na Ukrainie.