Premier Mateusz Morawiecki przedstawił etapy znoszenia obostrzeń.

Reklama

Dziś wiemy, że wiele naszych przewidywań, rad, które wprowadzili nasi eksperci, było błędnych - powiedział premier na konferencji prasowej.

W tej walce z koronawirusem przegrywamy przynajmniej tak często, jak odnosimy jakieś dokonania, dlatego musimy uzbroić się w pokorę - mówił Morawiecki.

Przed nami okres, który nazywamy "100 dni solidarności". Po tym okresie jest szczepionka - dodał premier.

Święta Bożego Narodzenia i galerie handlowe

Reklama

Apeluję już dziś, żeby to były spotkania w małym gronie, z rodziną, z którą mieszkamy. Bez przemieszczania się miedzy miastami - prosił Morawiecki.

Reklama

Zdecydowaliśmy, że od najbliższej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - mówi premier.

Placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness zamknięte do 27 grudnia - powiedział szef rządu.

Szkoły i ferie zimowe

Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół. Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do (...) 23-24 grudnia. Następnie podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie - między początkiem stycznia, 4 stycznia, to bodaj jest poniedziałek - a 17-18 stycznia - powiedział Morawiecki na sobotniej konferencji prasowej.

Podkreślił, że ferie, zwykle rozłożone na różne województwa w różnym czasie po to, by ruch turystyczny w gospodarce był większy, w 2021 roku muszą być skumulowane w jednym czasie, aby ten ruch był jak najmniejszy. (Po to), by nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie, żeby siedzieć w domu, by przerwać łańcuch zakażeń, by ta mobilność była jak najmniejsza - dodał. Wskazywał, że chodzi o to, by całe rodziny zostały wtedy w domach.

Szczepionka na koronawirusa od 18 stycznia?

Premier dodał, że jest szansa, że około 18 stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek. Ten horyzont właśnie jest potrzebny po to, by szybko przygotować dystrybucję i proces szczepień - dodał.

Premier w sobotę na konferencji prasowej zapewnił, że rząd intensywnie pracuje nad przygotowaniem dystrybucji szczepionek i procesem szczepień. Jeżeli tylko szczepionka będzie dostępna, będziemy gotowi do jej wykorzystywania. Jednak musimy dotrwać do tego dnia z jak najmniejszą liczbą zakażeń i z jak najmniejszą liczbą utraconych miejsc pracy. To jest nasz narodowy cel - powiedział.

Chcę też na koniec mocno podkreślić, że te zasady, o których tutaj mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina, nie są i nie mogą być zapisane w kamieniu. W zależności od tego, jaki będzie przebieg pandemii, będziemy je modyfikować, ale na dzisiaj taki zarys zmian, takie propozycje zmian przedstawiamy od dnia 28 listopada do 18 stycznia. Później będziemy mieli etap, w którym być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej - jeżeli się uda zdusić epidemię i dotrwać do czasów szczepionki. Ale oczywiście pewności takiej nie mamy - powiedział szef rządu.

Dzisiaj ścieramy się z koronawirusem wciąż bardzo intensywnie. Ta poprawa sytuacji to jest wciąż kwestia przyszłości i zależy od naszej dyscypliny. Wiemy, że w pandemii niejedna osoba straciła swoje żelazne zdrowie, wiele osób straciło życie, i dlatego musimy teraz mieć żelazną dyscyplinę w przestrzeganiu restrykcji - dodał.

Kolejne decyzje związane ze znoszeniem obostrzeń będą podejmowane po 18 stycznia.