Wskaźnik Stoxx Europe 600 traci 0,79 proc. FTSE 100 spada o 0,68 proc. CAC 40 zniżkuje o 2,22 proc. najmocniej od 6 czerwca 2023 r. DAX idzie w dół o 0,77 proc.

Silnie zniżkują na giełdzie także francuskie banki. Societe Generale traci 6 proc., BNP Paribas spada o 8 proc. Vinci leci w dół o 6 proc. Credit Agricole spada o 4 proc.

Porażka Macrona po wyborach do europarlamentu

Reklama

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe i wyznacza przedterminowe wybory parlamentarne. Pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga tura - 7 lipca.

Decyzję tę Macron obwieścił po ogłoszeniu sondaży exit polls w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mówiły one o wygranej, ze znaczną przewagą, skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego związanego z Marine Le Pen.

Marine Le Pen, nieformalna liderka i była przywódczyni skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN), oznajmiła po wyborach do PE, że jej ugrupowanie jest gotowe na nowe wybory i przejęcie władzy we Francji, "jeśli naród mu zaufa".

Reklama

Analitycy komentują

"Zaskakująca decyzja o ogłoszeniu przedterminowych wyborów we Francji zwiększa na rynkach niepewność, zwłaszcza że jeszcze w tym miesiącu Francja może stanąć przed unijną procedurą dotyczącą nadmiernego deficytu" - ocenia Vincent Juvyns, strateg globalnego rynku w JPMorgan Asset Management.