Przedmioty z czasów PRL cieszą się ogromnym powodzeniem. Poszukują ich kolekcjonerzy i pasjonaci, którzy w swoich zbiorach chcą mieć, jak najwięcej pamiątek z tamtego okresu. Nie od dziś wiadomo, że takie przedmioty jak szkło, porcelana, czy meble z epoki PRL można sprzedać za naprawdę niezłe sumy.

Reklama

Kultowe przedmioty z czasów PRL kosztują krocie

Przykładem niech będzie wazon "Asteroid", który w tamtej epoce uchodził za "kryształ dla ubogich" a dziś jest warty nawet 10 tys. złotych. Przedmiot ten produkowany był w Hucie Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w latach 70. a zaprojektowany przez Sylwestra Drosta.

Okazuje się, że zainteresowanie kolekcjonerów cieszą się nie tylko przedmioty codziennego użytku, ale także dosyć osobliwe pamiątki z czasów PRL. Jedną z nich są prezerwatywy Eros Ex. Produkowały je w poprzedniej epoce nieistniejące już Krakowskie Zakłady Przemysłu Gumowego. Były one częścią Zjednoczenia Przemysłu Gumowego Stomil.

Ile trzeba zapłacić na aukcjach za prezerwatywy z czasów PRL?

W latach 70. zakład ten złożył zamówienie w Stoczni Gdańskiej na nowoczesną linię do produkcji prezerwatyw. Stoczniowcy to oryginalne zamówienie zrealizowali perfekcyjnie. W czasach PRL powstawały dwie wersje prezerwatyw Eros - klasyczna i z olejem silikonowym. Sprzedawano je w "standardowym" rozmiarze (17.5-18 cm długości, 52 mm szerokości). Zdarzało się, że produkowano je w różnych kolorach i z fantazyjnymi tłoczeniami. Wyrób ten reklamowany był hasłem: "Prędzej ci serce pęknie".

Obecnie ta osobliwa pamiątka z czasów PRLsprzedawana jest na aukcjach internetowych. Jej cena nie jest jednak aż tak wysoka, jak innych kultowych przedmiotów z tamtych lat. Za kolekcjonerski zestaw 5 sztuk trzeba zapłacić ok. 120 złotych. Pojedyncze sztuki wystawiający wyceniają na 20-30 złotych.