"Wyjątkowa pod względem wielkości i piękna, ta prestiżowa moneta została prawdopodobnie wyprodukowana po bitwie pod Chocimiem (w 1621 roku ), w której polsko-litewskie siły katolickie zwyciężyły nad muzułmańskimi wojskami osmańskimi. Było to pierwsze duże zwycięstwo, które oznaczało koniec ekspansji osmańskiej" – napisano w opisie monety na stronie domu aukcyjnego Monnaies de Collection (MDC), założonego w 2010 roku przez eksperta w dziedzinie numizmatyki Nicolasa Gimberta.

Reklama

Polskie złote monety na aukcji

Prócz niej na aukcji zaplanowanej na piątek i sobotę w hotelu Metropole w Monako, znajdują się 3-dukatówka z wizerunkiem Jana II Kazimierza Wazy, króla Polski i wielkiego księcia litewskiego w latach 1648-1668, z ceną wywoławczą 25 tys. euro, a także druga moneta z wizerunkiem Zygmunta III Wazy z ceną wywoławczą 15 tys. euro.

Reklama

Katalog prezentowany na stronie organizatora aukcji zawiera ponad 1,7 tys. pozycji.

Cena wywoławcza

Cena wywoławcza żadnej z nich nie zbliża się jednak do ceny 80-dukatówki z wizerunkiem polskiego króla, która powstała w 1621 roku w bydgoskiej mennicy.

Następne w kolejności są dwie monety: brytyjska z wizerunkiem króla Jerzego III, według opisu katalogowego "jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć brytyjskiej numizmatyki", oraz "rubel rodzinny" Mikołaja I z 1835 roku. Cena wywoławcza obu to 350 tys. euro.

Rubel z wizerunkiem cara Rosji to moneta koronna o nominale 1,5 rubla lub 10 złotych, wybita w Petersburgu dla upamiętnienia dekady panowania Mikołaja I, który rządził wówczas również w kontrolowanym przez Rosjan Królestwie Polskim. Jak zaznacza MDC, moneta jest niezwykle rzadka, powstało jedynie 36 sztuk.

Awers przedstawia profil cara, datę wybicia i wartość monety. Z kolei na rewersie w centrum przedstawiona jest żona rosyjskiego władcy Aleksandra Fiodorowna, otoczona przez siódemkę potomstwa, w tym przyszłego cara Aleksandra II.

Polskie akcenty

MDC Monnaies de Collection co roku organizuje kilka aukcji rzadkich monet, medali i banknotów dla międzynarodowej publiczności. Na poprzednich aukcjach również pojawiały się złote polskie monety, które sprzedawano za kilkadziesiąt tysięcy euro.

Na przykład w październiku 2022 roku wystawiono na aukcji złotą 5-dukatówkę z wizerunkiem Jana II Kazimierza Wazy z ceną wywoławczą 15 tys. euro; moneta została sprzedana za 51 tys. euro.