Jeszcze dziś zostanie ogłoszony nowy program OZE dla ciepłownictwa z pulą 2 mld zł z Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego. Dotacja wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych - powiedziała na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Reklama

Nowy program OZE

Jak minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, wyjaśniła, nowy program OZE jest skierowany do przedsiębiorców dostarczających ciepło systemowe.

Z tego mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorstwa komunalne. Z 2 mld zł przeznaczonych na program, 1,43 mld zł to dotacje, a 0,57 mld zł to pożyczki.

Minister zaznaczyła, że inwestycje w ciepłownictwo często przekraczają możliwości jednostek samorządu terytorialnego, miast czy gmin. Dlatego uruchomiono dodatkową pulę pieniędzy na inwestycje.

Podmioty, do których skierowany jest program, będą mogły inwestować w pompy ciepła, kolektory słoneczne, geotermię bez kogeneracji, magazyny energii, a także przyłączenie do sieci ciepłowniczej, aby tworzyć sieci kumulujące energię, a nie obciążające systemu.

Minister podkreśliła, że na wielu terenach są domy czy bloki nie podłączone do sieci ciepłowniczej. Zwiększenie gęstości takiej sieci może poprawić jej skuteczność i ekonomiczną zasadność.

Reklama

Nabór wniosków

Programy będą konstruowane tak, aby tworzyć sieci nie obciążające systemu i kumulować energię, zwłaszcza z tych źródeł, które są zależne od pogody, w dni, kiedy w Polsce jest dużo słońca i dostępna jest duża ilość energii w niskiej cenie.

Nabór wniosków rozpocznie się 16 kwietnia.