Departamenty Kontrwywiadu Bezpieczeństwa Państwowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego i Bezpieczeństwa przy Ministerstwie Obrony Narodowej Litwy we wspólnej analizie zauważają, że Federacja Rosyjska zreformowała i wzmocniła armię, mocno poobijaną podczas działań wojennych na Ukrainie. Jak twierdzą litewskie służby Rosja rozbudowuje swoje zdolności wojskowe wzdłuż granicy z państwami NATO.

Reklama

Litewskie agencje poinformowały, że Rosja próbuje obejść sankcje nałożone na przemysł obronny tego kraju po inwazji na Ukrainę. Iran i Korea Północna niemal otwarcie zaopatrują Rosję w broń i amunicję, Chiny stały się jej największym dostawcą mikroczipów, a juan stał się główną walutą rosyjskich operacji międzynarodowych.

Wywiad dodał, że odkąd Rosja rozmieściła głowice nuklearne na Białorusi w 2023 r., stale buduje tam infrastrukturę do ich użycia.

Rosyjski wywiad działa

W raporcie czytamy, że rosyjskie i białoruskie służby wywiadowcze zintensyfikowały rekrutację Litwinów przekraczających granicę, a Litwa zatrzymała w 2023 r. kilku swoich obywateli, których oskarżyła o dostarczanie danych białoruskiemu wywiadowi.

Jeśli chodzi o Chiny, agencje podały, że ChRL zintensyfikowała działania szpiegowskie na Litwie w 2023 r. po decyzji Litwy o zezwoleniu Tajwanowi na otwarcie de facto ambasady na swoim terytorium w 2021 r.