Dziś z przyjaciółmi z USA podpisaliśmy kolejną umowę offsetową, która będzie bezpośrednio wpływała na bezpieczeństwo RP, ale i na rozwój naszej gospodarki - podkreślił wiceszef MON.

Reklama

MON podpisało umowę z Northrop Grumman

Bejda zaznaczył, że w obliczu wojny w Ukrainie stało się jasne, że polskie niebo musi być odpowiednio chronione. Kluczowym dla nas jest, by jak najbardziej chronić polskie niebo. Umowa offsetowa spowoduje, że podpisana i realizowana umowa na Patrioty będzie miała zintegrowany system dowodzenia – wyjaśnił.

Wiceminister podkreślił, że umowa zwiększy potencjał produkcyjny polskiego przemysłu zbrojeniowego. Polskie spółki zbrojeniowe należące do PGZ będą beneficjentami aż 8 zobowiązań offsetowych, które pozwolą na pozyskanie kluczowych kompetencji produkcyjnych od strony amerykańskiej – oznajmił Bejda.

Jak informuje w komunikacie Agencja Uzbrojenia, w ramach przedmiotowej umowy offsetowej przewidywane jest m.in. przeprowadzenie integracji systemów radiolokacyjnych SAJNA zestawów NAREW oraz Zdolnych do Przerzutu Stacji Radiolokacyjnych BYSTRA z systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS, pozyskanie zdolności do produkcji nowych typów amunicji do armat Bushmaster stosowanych w KTO Rosomak i BWP Borsuk, amunicji kalibru 120 mm wykorzystywanej przez czołgi M1 ABRAMS oraz amunicji dla uzbrojenia pokładowego śmigłowców uderzeniowych AH-64E APACHE.

Zasady umowy

Reklama

AU podkreśla, że umowa przewiduje również pozyskanie zdolności do szkolenia kadr technicznych w specjalistycznych laboratoriach, w warunkach środowiska sieciocentrycznego systemu wsparcia dowodzenia i kierowania walką dla przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA i krótkiego NAREW.

"Dzięki powyższym działaniom Skarb Państwa zapewni częściową niezależność od zagranicznych dostawców, ustanawiając lokalnie zdolności produkcyjne, obsługowo-naprawcze, szkoleniowe oraz badawcze i zaangażowanie – poprzez offset – podmiotów polskiego przemysłu obronnego, jak i również szkolnictwa wojskowego oraz pozytywnie wpłynie na zwiększenie wskaźników dostępności operacyjnej zestawów WISŁA poprzez zapewnienie niezbędnego wsparcia technicznego i wsparcia eksploatacji sprzętu wojskowego w jednostkach wojskowych” – zaznaczono w komunikacie.