W sejfie znajdują się pudełka zawierające dzieła sztuki i pompę pneumatyczną łącząca dwie białe beczki - jedną z kwasem w proszku, a drugą z akceleratorem, który może wywołać reakcję chemiczną na tyle silną, aby zamienić zawartość sejfu w gruz - stwierdził Mołodkin.

Reklama

Projekt - nazwany "Dead Man's Switch" - jest wspierany przez żonę Assange'a, Stellę, której mąż oczekuje na ostateczne odwołanie od ekstradycji do USA, gdzie grożą mu zarzuty na mocy ustawy o szpiegostwie.

Zarzuty Wobec Assange’a

Założyciel WikiLeaks jest poszukiwany w Ameryce w związku z domniemanym spiskiem mającym na celu uzyskanie i ujawnienie informacji dotyczących obrony narodowej po opublikowaniu setek tysięcy dokumentów związanych z wojnami w Afganistanie i Iraku. 52-latek zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom.

Od prawie pięciu lat jest przetrzymywany w londyńskim więzieniu Belmarsh, a jego ostateczna apelacja zostanie rozpatrzona w Sądzie Najwyższym w Londynie w dniach 20 i 21 lutego.

Zwolennicy Assange'a twierdzą, że w przypadku ekstradycji grozi mu 175 lat więzienia.

Rosyjski artysta odmówił ujawnienia, jakie dzieła sztuki znajdują się w sejfie, ale twierdzi, że zawiera on między innymi dzieła m. in.Picassa, Rembrandta, Warhola, Jaspera Johnsa, Jannisa Kounellisa, Roberta Rauschenberga, i samego Mołodkina. Dodaje, że jeśli Assange zostanie zwolniony z więzienia, dzieła sztuki zostaną zwrócone ich właścicielom.

Obawy kolekcjonerów

Przyznaje, że "wielu kolekcjonerów jest naprawdę przestraszonych" przypadkowym wybuchem kwasu, ale podkreśla, że praca została wykonana "bardzo profesjonalnie".

Mołodkin twierdzi, że "nie czułby żadnych emocji", gdyby sztuka została zniszczona, ponieważ "wolność jest o wiele ważniejsza".

Reklama

Kim jest Andriej Mołodkin?

Andriej Mołodkin to wybitny rosyjski artysta konceptualny, znany z tworzenia innowacyjnych instalacji, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Jego prace często wykorzystują naturalne surowce, takie jak ludzka krew czy ropa naftowa. Mołodkin, mimo że jest Rosjaninem, sprzeciwia się wojnie w Ukrainie.

Andriej Mołodkin jest znany z wielu kontrowersji. Artysta umieścił na katedrze św. Pawła rzeźbę wypełnioną krwią Afgańczyków.

W 2022 roku Mołodkin zaprezentował portret Władimira Putina, który wypełnił krwią ukraińskich żołnierzy.