Steve Ballmer, były dyrektor generalny Microsoftu, posiadał 333,2 miliona akcji spółki w 2014 roku, co odpowiada 4% udziałów. W roku podatkowym 2024 otrzymałby nieco ponad 1 miliard dolarów dywidendy od Microsoftu, za samo posiadanie akcji - niezależnie od ich wyników. Odkąd firma zaczęła wypłacać dywidendy akcjonariuszom w 2003 roku, kwota ta tylko wzrosła.

Reklama

Dywidenda w wysokości 1 mld dolarów

Biorąc pod uwagę, że Ballmer zgłosił 656 milionów dolarów dochodu do Internal Revenue Service w 2018 roku, prawdopodobnie podlegał 20% podatkowi od dywidend dla osób fizycznych uzyskujących dochód podlegający opodatkowaniu w wysokości 500 000 dolarów rocznie lub więcej. Oznacza to, że zapłacił blisko 200 milionów dolarów podatku od dywidend Microsoftu.

Ballmer nie jest jedyną osobą, która może sporo zarobić na posiadaniu akcji wypłacających dywidendy. Według analizy Wall Street Journal, Berkshire Hathaway Warrena Buffeta ma zebrać w tym roku 6 miliardów dolarów dywidend. Wynika to z faktu, że większość akcji, w które inwestuje Berkshire Hathaway, wypłaca dywidendy. Na liście tej znajdują się Chevron, Bank of America, Apple, Coca-Cola, Kraft Heinz i American Express .

Steve Ballmer - kim jest?

Steve Ballmer to amerykański biznesmen i inwestor. Pełnił funkcję dyrektora generalnego Microsoftu od stycznia 2000 roku do lutego 2014 roku. Ballmer urodził się 24 marca 1956 roku w Detroit, Michigan, USA. Ukończył studia na Uniwersytecie Harvarda na kierunku matematyka i ekonomia. Ballmer jest również właścicielem klubu Los Angeles Clippers w National Basketball Association (NBA).