Zgodnie z ustawą o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego na czele Rady stoi przewodniczący, którego kadencja trwa rok. Przewodniczącym Rady jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników i strony pracodawców oraz strony rządowej.

Reklama

Jak podało w komunikacie MRiPS, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg została wskazana przez premiera Mateusza Morawieckiego na przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego na kadencję 2023/2024. Tym samym od 23 października 2023 r. strona rządowa przejęła przewodnictwo w Radzie.

Szefowa MRiPS zastąpi na tym stanowisku prezesa związku pracodawców Business Center Club Łukasza Bernatowicza.

"To dla mnie niezwykły zaszczyt i honor oraz ogromna przyjemność; dziękuję premierowi za zaufanie i powierzenie mi stanowiska przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego" - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg we wpisie na platformie X.

Rada Dialogu Społecznego

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie rządu, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego Rady pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

Karolina Kropiwiec