Listę kandydatów na szefa związku zamknięto ok. godz. 17.30. Podobnie jak przed pięcioma i dziewięcioma laty ubiegający się o reelekcję przewodniczący nie ma konkurenta. Stoi na czele Solidarności od 13 lat.

Reklama

Krajowy zjazd Solidarności, oprócz wyboru nowego przewodniczącego na pięcioletnią kadencję, nowych władz wykonawczych i kontrolnych ma nakreślić kierunki działań związku na najbliższe lata. - Nasze główne cele są znane, są to emerytury stażowe oraz kwestia zwiększenia dialogu dwustronnego z pracodawcami, tak aby jak najwięcej kwestii pracowniczych dogadywać bezpośrednio - mówił wcześniej rzecznik NSZZ "S" Marek Lewandowski.

Uprawnionych do głosowania było 248 delegatów.

Krajowy Zjazd Delegatów Solidarności to najwyższa władza związku skupiającego ponad 500 tys. członków. Zjazd nie tylko wybiera i rozlicza z wykonania zadań przewodniczącego oraz komisję krajową, ale też przyjmuje najważniejszy dokument - uchwałę programową.

Reklama

Dwudniowym zjazd w Spale odbywającym się pod hasłem "Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy", nawiązującym do obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Przed południem wzięli w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Bartłomiej Pawlak