Dziennik Gazeta Prawana logo

UE w dużym stopniu uzależniona od Chin. Eksperci ostrzegają

19 września 2023, 10:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
akumulator litowo-jonowy
shutterstock
Unia Europejska do 2030 r. może być uzależniona od Chin w kwestii dostawy akumulatorów litowo-jonowych w takim samym stopniu, w jakim była uzależniona od rosyjskiego gazu - ostrzegają eksperci w dokumencie hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE, opisywanym przez tygodnik "Spiegel".

Hiszpańska prezydencja Rady UE przestrzegła przed uzależnieniem od Chin w kwestii akumulatorów litowo-jonowych i ogniw paliwowych. - Bez odpowiednich środków zaradczych UE może do 2030 roku stać się uzależniona od Chin w takim samym stopniu, w jakim była uzależniona od dostaw rosyjskiej energii przed wojną w Ukrainie – wskazali eksperci w strategicznym dokumencie, przygotowanym dla szefów państw i rządów UE.

Dokument ten ma stanowić podstawę do dyskusji na temat bezpieczeństwa gospodarczego Europy podczas październikowego szczytu UE w Granadzie – dowiedział się „Spiegel”.

W dokumencie stwierdzono, że Europa będzie musiała magazynować energię w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku ze względu na niestabilność i niepewność dostaw energii wiatrowej oraz słonecznej. - W nadchodzących latach wpłynie to na zwiększenie zapotrzebowania UE na akumulatory litowo-jonowe, ogniwa paliwowe i elektrolizery wodoru nawet dziesięcio- lub trzydziestokrotnie – oszacowali eksperci.

Bez wdrożenia skutecznych działań europejski ekosystem energetyczny może już do 2030 roku popaść w zależność od Chin. Stworzyłoby to poważną zależność, równie znaczącą jak uzależnienie od Rosji przed inwazją na Ukrainę – stwierdzili autorzy dokumentu.

UE ma silną pozycję w produkcji elektrolizerów, jest jednak w dużym stopniu uzależniona od Chin w zakresie ogniw paliwowych i akumulatorów litowo-jonowych, potrzebnych do samochodów elektrycznych. Eksperci podkreślili także w dokumencie, że baterie litowo-jonowe i ogniwa paliwowe nie są jedynymi słabymi obszarami EU - podobny scenariusz może mieć miejsce także w przypadku technologii cyfrowych.

Prognozy wskazują, że w obecnej dekadzie gwałtownie wzrośnie zapotrzebowanie na czujniki, drony, serwery, urządzenia pamięci masowej i sieci transmisji danych. UE ma stosunkowo mocna pozycję, jeśli chodzi o sieci, ale wykazuje istotne słabości w innych obszarach – podsumował „Spiegel”. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Tematy: UEChiny
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj