W czwartek wieczorem w Sejmie zaplanowane jest pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Projekt dotyczy wprowadzenia od 1 stycznia 2025 r. systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Reklama

Współprzewodniczący Zielonych Urszula Zielińska (KO) i Przemysław Słowik oraz należąca do Zielonych posłanka KO Klaudia Jachira wyrażali na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie zadowolenie, że izba będzie zajmować się tym projektem ustawy.

Przemysław Słowik przyznał, że ustawa spowoduje, iż zwiększy się udział odpadów, które będzie można ponownie przetwarzać i używać ponownie. - Coraz więcej krajów wprowadza systemy kaucyjne, które powodują, że 90 procent opakowań jest ponownie w obiegu - mówił.

Nie może być dłużej tak, że jak idziemy do sklepu i nie mamy paragonu, to nie możemy oddać butelki. Ten system powinien być bardzo prosty i powszechny, bo tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że każdy będzie mógł z tego skorzystać, a parki i lasy nie będą zaśmiecane odpadami - podkreślała Klaudia Jachira.

Na konferencji prasowej zaprezentowano ogromny worek z butelkami po tzw. małpkach, które rzecznik Zielonych Michał Suchora zebrał w czwartek tylko wokół Sejmu.

Każdego dnia Polacy wypijają 3 miliony takich "małpek", ale niestety te "małpki" nie tylko nie są objęte systemem kaucyjnym, ale na podstawie tego projektu ustawy nie mają być objęte systemem kaucyjnym - powiedziała Jachira. Zapowiedziała, że Zieloni złożą odpowiednią poprawkę do projektu.

Apelujemy do pana ministra (wiceministra klimatu i środowiska) Jacka Ozdoby, by przyjął poprawkę Zielonych, dodającą "małpki" do systemu kaucyjnego - apelowała Jachira.

Mamy nadzieję że ustawa nie utknie w legislacyjnych przepychankach przedwyborczej walki, ale będzie uchwalona i wdrożona - mówiła Urszula Zielińska. Jej zdaniem poprawy wymaga konstrukcja podatku VAT w projekcie, by przedsiębiorcy na tym podatku nie tracili w związku z ustawą, do systemu kaucyjnego powinny być także włączone małe sklepy.

Reklama

Poprawki, które zaproponujemy, spowodują, że ustawa nie będzie tylko półproduktem - mówił Słowik.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi dotyczy wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l. System ten miałby zacząć funkcjonować, wedle przygotowanego w MKiŚ projektu, z początkiem 2025 roku. Nowe przepisy wdrożą unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.