Jak powiedziała podczas wtorkowego briefingu Singh, Pentagon odkrył wcześniej w tym roku niezgodności w sposobie wyceny sprzętu darowanego Ukrainie, bo w niektórych przypadkach do wyceny używano kosztu jego zastąpienia, a nie wartości netto.

Reklama

Pentagon przeprowadził audyt

Potwierdzamy, że w roku fiskalnym 2023 ostateczne obliczenia dały 3,6 mld dolarów (przeceny), zaś w roku fiskalnym 2022 - 2,6 mld - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że błędy te nie wpłynęły na rozmiar pakietów uzbrojenia dla Ukrainy i nie mają znaczenia dla pieniędzy przeznaczonych na ten cel przez Kongres. Zasugerowała jednocześnie, że Pentagon może przesłać Ukrainie dodatkowy sprzęt, korzystając ze środków odkrytych w ramach audytu.

Kiedy informacje o błędach w wyliczeniach po raz pierwszy pojawiły się w prasie w maju, urzędnicy Pentagonu szacowali rozmiar błędu na ok. 3 mld. Według ostatniego zestawienia opublikowanego przez Pentagon łączna wartość pomocy wojskowej zadeklarowanej oraz przekazanej Ukrainie od lutego 2022 r. to 40 mld dolarów. Singh zapowiedziała, że wkrótce ogłoszony zostanie kolejny pakiet.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński