Jak powiedziała podczas wtorkowego briefingu Singh, Pentagon odkrył wcześniej w tym roku niezgodności w sposobie wyceny sprzętu darowanego Ukrainie, bo w niektórych przypadkach do wyceny używano kosztu jego zastąpienia, a nie wartości netto.

Reklama

Pentagon przeprowadził audyt

Potwierdzamy, że w roku fiskalnym 2023 ostateczne obliczenia dały 3,6 mld dolarów (przeceny), zaś w roku fiskalnym 2022 - 2,6 mld - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że błędy te nie wpłynęły na rozmiar pakietów uzbrojenia dla Ukrainy i nie mają znaczenia dla pieniędzy przeznaczonych na ten cel przez Kongres. Zasugerowała jednocześnie, że Pentagon może przesłać Ukrainie dodatkowy sprzęt, korzystając ze środków odkrytych w ramach audytu.

Kiedy informacje o błędach w wyliczeniach po raz pierwszy pojawiły się w prasie w maju, urzędnicy Pentagonu szacowali rozmiar błędu na ok. 3 mld. Według ostatniego zestawienia opublikowanego przez Pentagon łączna wartość pomocy wojskowej zadeklarowanej oraz przekazanej Ukrainie od lutego 2022 r. to 40 mld dolarów. Singh zapowiedziała, że wkrótce ogłoszony zostanie kolejny pakiet.

Reklama

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński