Pałac Elizejski poinformował, że centrum kryzysowe MSZ Francji wyśle szybko pierwszą transzę pomocy w postaci 10 ton leków, materiałów higienicznych i środków uzdatniania wody. "Francja potępia ten odrażający akt" - napisał na Twitterze Macron, odnosząc się do zniszczenia zapory.

Reklama

Zełenski poinformował, również na Twitterze, że rozmawiał z Macronem o "skutkach środowiskowych i humanitarnych tego aktu rosyjskiego terroru". Dodał też, że omówił z prezydentem Francji sprawy "kontynuacji współpracy w zakresie obronności".

"Głębokie zaniepokojenie"

Wcześniej w środę francuskie MSZ wydało komunikat, w którym napisano, że Francja "wyraża głębokie zaniepokojenie humanitarnymi i środowiskowymi skutkami tych zniszczeń dla dotkniętej nimi ludności ukraińskiej, a także dla bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej".

"Francja będzie nadal potępiać nielegalną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie z rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego oraz wzywać do całkowitego, natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania rosyjskich sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy" - głosi oświadczenie MSZ.