Schetyna w wywiadzie dla Radia ZET był pytany o zapowiedziane przed tygodniem przez prezesa PiS podniesienie od przyszłego roku świadczenia wychowawczego "500 Plus" do 800 zł. Uważam, że to jest pomysł wrzucony przez Kaczyńskiego na tej konwencji PiS-owskiej (...) Uważam, że miało to przykryć kwestię kompromitacji z tą rakietą rosyjską, która wylądowała pod Bydgoszczą. Wydaje się, że to była konstrukcja nieprzygotowana - mówił polityk PO.

Reklama

PiS wycofuje się z 800 plus?

Jego zdaniem PiS zaczyna się wycofywać z tej propozycji, widząc, że Polacy nie wierzą w jej realizację. Oni jej nie zrealizują. Tak uważam. (...) Ludzie nie wierzą w 800 plus, Polacy nie wierzą, że to poprawi ich sytuację, nie wierzą, że zostanie to wprowadzone - stwierdził Schetyna.

Według niego, PiS przyspiesza z innymi propozycjami wyborczymi, ponieważ widzi, że ludzie nie wierzą we wprowadzenie 800 plus. Dzisiaj ta propozycja, która miała zrewolucjonizować scenę polityczną w Polsce, która miała być game changerem, dzisiaj rakiem się z tego wycofują. Mówią dzisiaj o konsultacjach, o projekcie, który będzie w czerwcu. A to dlatego, że Donald Tusk powiedział "sprawdzam". Kładźcie projekt na stół, a projektu nie ma - powiedział polityk Platformy.

Reakcja rzecznika PiS

Reklama

Rzecznik PiS był pytany w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy można zagwarantować, że ustawa ws. zapowiedzianego przed tygodniem przez prezesa PiS podniesienia od przyszłego roku świadczenia wychowawczego 500 Plus do 800 zł będzie uchwalona w tej kadencji Sejmu, tak, aby mogła zacząć obowiązywać od nowego roku.

Na pewno 800 plus od 1 stycznia 2024 roku będzie wprowadzone - oświadczył Rafał Bochenek. Pokażemy już w najbliższych miesiącach, na etapie przygotowywania budżetu, że pieniądze na ten program będą zagwarantowane - zapowiedział.

Rzecznik PiS zwrócił też uwagę, że w zaproponowanym przez KO projekcie ustawy dot. waloryzacji świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca - nie wskazano źródeł finansowania. Zdaniem rzecznika PiS jest to "oszustwo". Jeżeli politycy składają jakikolwiek projekt, bez wskazania źródeł finansowania, to oszukują swoich wyborów i do tego sprowadza się projekt złożony przez Donalda Tuska - ocenił.

Propozycja Tuska

W połowie maja prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że świadczenie 500 plus zostanie zastąpione nową stawką - 800 plus. Rozwiązanie miałoby obowiązywać od nowego roku. W odpowiedzi na to lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. 17 maja szef klubu KO Borys Budka poinformował, że Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Premier Mateusz Morawiecki komentując propozycję opozycji ocenił, że jest ona "nietrafiona". Jak mówił, rząd ma wszystko przekalkulowane, przeliczone i przystępuje do konkretnych prac, by w pewnym rytmie wdrażać rozwiązania.

Autor: Mateusz Mikowski