O dostawę tych samolotów od dawna zabiegały władze w Kijowie.

W godzinach popołudniowych agencja AP poinformowała, że Biden, przebywający na rozpoczętym w piątek szczycie G7 w Hiroszimie, poparł podczas nieoficjalnych rozmów inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16.

Reklama

Wielka Brytania będzie współpracować z USA, Holandią, Belgią i Danią, aby zapewnić Ukrainie zdolności sił powietrznych, których ten kraj potrzebuje - oświadczył brytyjski premier Rishi Sunak, odnosząc się do budowy międzynarodowej koalicji na rzecz przekazania Kijowowi samolotów wielozadaniowych F-16.

"Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź, że USA zgodzą się na szkolenia ukraińskich pilotów (w obsłudze) F-16. (...) Pozostajemy zjednoczeni" - dodał Sunak.

W podobnym tonie wypowiedzieli się na Twitterze także szefowie rządów Holandii i Belgii, Mark Rutte i Alexander De Croo. Komunikat o zbliżonej treści zamieściło również ministerstwo obrony Danii.

"Z zadowoleniem przyjmuję historyczną decyzję USA i prezydenta Joe Bidena, by wesprzeć międzynarodową koalicję na rzecz myśliwców dla Ukrainy" - napisał na Twitterze Zełenski, komentując wcześniejszą wypowiedź Bidena o zgodzie Waszyngtonu na rozpoczęcie szkoleń ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16.

Jak poinformowano, Wołodymyr Zełenski wybiera się do Hiroszimy, gdzie - wbrew wcześniejszym informacjom - ma spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem. "Mogę potwierdzić, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w weekend weźmie udział w szczycie grupy G7 w japońskiej Hiroszimie i spotka się tam z przywódcą USA Joe Bidenem" - oznajmił szef kancelarii prezydenta Zełenskiego Andrij Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.