Analitycy przypomnieli o doniesieniach, według których firmy chińskie sprzedały podmiotom z Rosji m.in. części do dronów i wyposażenie, które może być użyte do celów wojskowych. "Xi prawdopodobnie chce przedyskutować z Putinem i oficjelami rosyjskimi warianty uchylania się od sankcji, by wesprzeć sprzedaż do Rosji i zaopatrzenie w chiński sprzęt" - prognozuje ISW.

Reklama

Think tank także zauważył, że wcześniej Xi podpisał 16 porozumień z Alaksandrem Łukaszenką. W opinii analityków te umowy "mogą ułatwiać omijanie sankcji rosyjskich poprzez kierowanie produktów chińskich przez Białoruś".

Chiny zainteresowane mediacją

Tematem wizyty Xi będzie też prawdopodobnie zainteresowanie Chin mediacją na rzecz uregulowania wojny w Ukrainie na drodze negocjacji - dodał ISW. "Kreml zapowiedział, nie precyzując, że Putin i Xi planują podpisanie dokumentów dwustronnych" - wskazał ośrodek. Analitycy wyrazili przypuszczenie, że wizyta Xi w Moskwie to sposób "promowania chińskich starań, których celem jest przedstawianie Chin jako bezstronnego mediatora" w sprawach negocjacji pomiędzy Rosją i Ukrainą.

Reklama

Ośrodek przypomniał, że Pekin przedstawił dotąd 12-punktowy plan pokojowy. Niemniej, "pozostaje niejasne, czego jeszcze konkretnie mogłyby dotyczyć propozycje chińskie dotyczące uregulowania wojny na drodze negocjacji" - dodał amerykański think tank.

Wizyta przywódcy Chin w Moskwie odbędzie się w dniach 20-22 marca br.