Szacujemy, że w tym roku zwrot podatku otrzyma nie mniej niż 15 milionów podatników (...) Administracja skarbowa zwróci im łącznie ponad 17,5 miliarda złotych – przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w poniedziałek na konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach".

Reklama

Zwrot podatków

Zauważyła, że w zeszłym roku kwota zwrotów wyniosła 10,5 mld zł. Poinformowała, że zwrot podatku można uzyskać w ciągu 10 dni, a do tej pory administracja skarbowa dokonała zwrotu ponad 2 mld zł.

Minister wskazała również, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i reformie administracji skarbowej wpływy podatkowe w relacji do PKB wzrosły z 19,9 proc. w 2015 r. do 23,6 proc. w 2021 r.

Minister finansów: Dbamy o to, żeby obniżyć podatki

Konsekwentnie ograniczamy szarą strefę, konsekwentnie uszczelniamy system podatkowy. Ale z drugiej strony w Ministerstwie Finansów dbamy też o to, żeby obniżać podatki – powiedziała.

Podkreśliła, że dzięki zapewnieniu zwiększonych dochodów budżetowych możliwe było obniżenie podatków, m.in. obniżka PIT do 12 proc., podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie pierwszego progu podatkowego do 120 tys. zł. Zwróciła także uwagę na matrycę VAT-owską, tarcze antyinflacyjne oraz obniżkę CIT dla małych przedsiębiorców.