Morawiecki o ewentualne zamknięcie kolejnych przejść granicznych z Białorusią został zapytany w Brukseli. Po zamknięciu przejścia w Bobrownikach czynne są jedynie przejścia w województwie lubelskim: Terespol - dla ruchu osobowego i Koroszczyn-Kukuryki - dla ciężarowego.

Reklama

Napięcia, wynikające z działań Białorusi

Nie wykluczamy zamknięcia innych przejść granicznych z Białorusią - odpowiedział szef rządu. Jak wyjaśnił, powodem zawieszenia ruchu granicznego w Bobrownikach są coraz większe napięcia wynikające z działań białoruskich władz.

Zamknięcie podlaskiego przejścia granicznego zapowiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył, decyzja ta została podjęta z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa.

W tym samym czasie Kamiński poinformował, że w związku z uchwałą Sejmu RP w sprawie Andrzeja Poczobuta polecił podległym mu służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Aleksandra Łukaszenki. Chodzi o osoby odpowiedzialne za represje wobec Polaków na Białorusi.

Sejm RP w uchwale zdecydowanie potępił skazanie Andrzeja Poczobuta w pokazowym procesie na osiem lat więzienia. Izba stwierdziła, że to kulminacja represji wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi. "Sejm RP domaga się, aby ci, którzy reprezentowali aparat represji władz białoruskich: sędziowie, prokuratorzy, urzędnicy oraz osoby biorące udział w prześladowaniach Andrzeja Poczobuta i naszych rodaków na Białorusi zostali niezwłocznie objęci przez Polskę i UE sankcjami personalnymi" - głosi przyjęta w środę uchwała.

Reklama

Bobrowniki od ponad roku były jedynym w Podlaskiem działającym drogowym przejściem granicznym z Białorusią, gdzie odbywał się ruch towarowy i osobowy. Obecnie w Podlaskiem nie ma już ani jednego czynnego drogowego przejścia granicznego z Białorusią. 9 listopada 2022 r. w związku z kryzysem migracyjnym zamknięto do odwołania największe przejście drogowe z Białorusią w Kuźnicy. Nieczynne jest też przejście w Połowcach.

Agnieszka Ziemska, Rafał Białkowski