Kanclerz Olaf Scholz "zapowiedział w środę, że Niemcy będą nadal zwiększać wsparcie militarne dla Ukrainy. Powiedział, że rząd federalny podjął decyzję o dostarczeniu siłom zbrojnym Ukrainy czołgów podstawowych Leopard 2. Jest to wynik intensywnych konsultacji, które odbyły się z najbliższymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami Niemiec" - czytamy w oświadczeniu rzecznika rządu Steffena Hebestreita.

Reklama

- Decyzja to wynik naszej dobrze znanej linii wsparcia Ukrainy według naszych najlepszych możliwości. Działamy w koordynacji z naszymi międzynarodowymi partnerami - oświadczył Olaf Scholz. Według komunikatu, jak podaje Reuters, na Ukrainę mają trafić dwa bataliony czołgów - w pierwszym rzucie dostarczone zostanie 14 pojazdów. Niemcy wyślą też części zamienne oraz amunicję.

"Celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów"

- Celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. W pierwszym etapie Niemcy dostarczą kompanię 14 czołgów Leopard 2 A6 z zapasów Bundeswehry. Inni europejscy partnerzy przekażą czołgi ze swej strony - poinformował Hebestreit.

Reklama

Szkolenie ukraińskich załóg w Niemczech ma się rozpocząć szybko. Oprócz szkolenia pakiet pomocowy obejmie również logistykę, amunicję i konserwację sprzętu.

"Absolutnie logiczna" decyzja

Wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) określił decyzję rządu federalnego o dostawie czołgów Leopard na Ukrainę jako "absolutnie logiczną" - informuje dpa. - W ścisłej współpracy z naszymi partnerami dostarczymy Ukrainie czołgi, aby mogła lepiej bronić się przed rosyjską agresją, a także umożliwimy naszym partnerom zrobienie tego samego - zapowiedział Habeck w Berlinie. - Ukraina ma prawo do samoobrony i popieramy to z wielką siłą - podkreślił, przypominając, że Ukraina już od prawie roku broni się przed rosyjską agresją.

Reklama

- Jestem przekonany, że naszym obowiązkiem jest wspierać Ukrainę razem z naszymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami, zwłaszcza z USA. Myślę, że to słuszne podejście, że zawsze ostrożnie rozważamy, a następnie dostosowujemy nasze wsparcie w zależności od sytuacji - wyjaśnił Habeck.

Zgoda na transfer czołgów

"Niemcy wydadzą krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć na Ukrainę czołgi Leopard-2 ze swoich zapasów, odpowiednie zezwolenia na ich przekazanie" - poinformowano oświadczeniu.

Decyzję niemieckiego rządu poprzedziły długie dyskusje w Niemczech i naciski na RFN ze strony wielu państw. Polska od dłuższego czasu nalegała na dostawę Leopardów na Ukrainę. We wtorek Polska złożyła wniosek o niemiecką zgodę na wysłanie czołgów na Ukrainę.

Z Berlina Berenika Lemańczyk