"Niemieckie czołgi nie mogą przetaczać się przez Ukrainę. Rząd federalny nie może dalej wciągać Niemiec w wojnę na Ukrainie" - cytuje oświadczenie Chrupalli portal telewizji ARD. Wcześniej poinformowano, że Polska zwróciła się do rządu RFN o zgodę na dostarczenie Ukrainie swoich czołgów bojowych Leopard produkcji niemieckiej.

Reklama

"Wniosek z Polski już wpłynął"

Wpłynął wniosek z Polski w sprawie przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2. "Rozpoczęto niezbędne uzgodnienia i procedury", które "trwają i są prowadzone z niezbędną pilnością" - poinformowało niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Rzeczniczka ministerstwa zwróciła też uwagę, że "zgoda musi być formalnie udzielona przez BMVg (Ministerstwo Obrony Niemiec)", ponieważ chodzi "Länderabgabe" (oddanie sprzętu przez kraj użytkujący, w takim przypadku zgodę krajowi wnioskującymi wydaje niemiecki MON w uzgodnieniu z innymi ministerstwami).

- Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami - chodzi o bezpieczeństwo całej Europy - poinformował także wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, wymagana jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO.

Reklama

W miniony piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2, o co od dawna zabiega Ukraina i na co coraz mocniej naciska wiele państw m.in. Polska.

W niedzielę szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock powiedziała, że na razie pytanie ze strony Polski w sprawie Leopardów nie zostało zadane, ale gdyby padło, Niemcy nie stanęłyby na przeszkodzie.

We wtorek rzecznik niemieckiego rządu potwierdził, że polski wniosek wpłynął i że niemiecki rząd zamierza go szybko rozpatrzyć.

Również we wtorek minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapewnił o zgodzie Niemiec na szkolenia żołnierzy z Ukrainy na czołgach Leopard. - Nie stoimy na drodze do tego - powiedział Pistorius w Berlinie na konferencji prasowej razem z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Z Berlina Berenika Lemańczyk